Прокопенко: Бюджет-2022 не передбачає зниження податків чи системних кроків для розвитку економіки

У середу, 15 вересня, на засіданні Кабміну схвалили проєкт держбюджету на 2022 рік. Далі з ним будуть працювати вже у Верховній Раді. 

В основний фінансовий документ внесли такі показники:

Доходи — 1,277 трлн грн (+166 млрд грн до 2021 року).

Видатки — 1,465 трлн грн (+103 млрд грн до поточного року).

Дефіцит — близько 188 млрд грн.

Аналіз презентації Держбюджету провів Голова правління “Чернігівекопродукт”, голова Чернігівської ОДА (2019-2020рр.) Андрій Прокопенко та наголосив на основних акцентах цього документу.

В презентації Держбюджету передбачається збільшити доходи до державного бюджету на 23,2 млрд. грн. за рахунок Податку на доходи фізичних осіб. По суті, для виконання цього фонд оплати праці в Україні має зрости на майже 100 млрд. грн. (нині до держбюджету зараховується 25% від ПДФО). Цікаво, за рахунок чого це буде досягнуто.

Бюджет не передбачає зниження податків чи системних кроків стимулювання розвитку економіки. Навпаки, в бюджеті вже закладені потенційні доходи від прийняття законопроекту 5600 (30 млрд. грн.), які збільшують податковий тиск”, – зазначив Андрій Прокопенко.

Поки що не проглядається і розширення джерельної бази доходів бюджетів місцевого самоврядування, – додає екс-очільник Чернігівської ОДА.- “Нагадаю, що за останні два роки вона жодного разу не переглядалася. Проте спектр повноважень органів місцевого самоврядування значно розширився.

Асоціації місцевого самоврядування пропонували внести зміни в Бюджетний кодекс аби збільшити відсоток ПДФО, який спрямовується до місцевих бюджетів. Пропонують різні підходи – від 65% до 80% ПДФО, але очевидно, що це питання назріло.

За рахунок місцевих бюджетів здійснюється суттєвий обсяг видатків в сфері освіти, оскільки освітня субвенція не покриває всіх витрат; в сфері охорони здоров’я, оскільки коштів НСЗУ теж не вистачає; культури, спорту тощо. Тож 60% ПДФО до місцевих бюджетів – об’єктивно не достатньо”, – запевнив Прокопенко.

Окремо Андрій Прокопенко звертає увагу на зростаючі ціни на енергоносії для бюджетної сфери, а саме шкіл, дитячих садочків, лікарень тощо: “Громадам сьогодні  виставляють ціни на природний газ по 24-25 грн за кубічний метр. А опалювальний сезон ще навіть не розпочався. Тож держава мала би підтримати місцеві бюджети.

Що стосується регіонального розвитку, то теж поки складно оцінити як будуть розподілятися 11,2 млрд грн записані як “Підтримка проектів регіонального розвитку”. Чи буде збільшений розмір ДФРР? Чи левову частку як і минулого року буде направлено на “соц-економ”, який розподіляється “вручну”?

Варто було б повернути інфраструктурну субвенцію на розвиток громад, яка мала прозорий формульний підхід, надавалась напряму до бюджетів територіальних громад та довела свою ефективність”.

“Безумовно, треба дочекатися повної версії бюджету. Але загальне враження таке – це логічний бюджет “ери централізації”, за якої в місцевих бюджетах залишається все менше ресурсів для розвитку”, – підсумував він.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Де взяти кошти на протипожежний захист шкіл? Анатолій Гунько та Андрій Прокопенко займаються вирішенням проблеми.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Залиште свій коментар!
Введіть своє ім'я