Землі не буде: Кабмін підготував законопроект, який скасовує право на безкоштовне отримання 2 га землі українцями

Сьогодні, 21 квітня, Кабінет Міністрів України погодив законопроект про весення змін до закону України про консолідацію земель сільськогосподарського призначення. Зокрема, в ньому передбачається скасування права для кожного українця на отримання 2 гектарів безоплатної землі.

Денис Шмигаль

В новому проекті пропонується прибрати з чинного закону “Про особисте селянське господарство” частини статті 5, в якій прописано, що для ведення особистого сільського господарства використовуються передані у власність 2 га землі. Мова йдеться саме про безкоштовні 2 гектара, на які, згідно з чинним законодавством, мають однакове право всі українці.

Також, згідно цього документу, власників невеликих паїв можуть примусово, а саме через суд, змусити об’єднатися з ділянками інших землевласників.

“У зв’язку з впровадженням в Україні з 1 липня 2021 року ринкового обороту земель сільгосппризначення виникає необхідність встановлення правил про примусову консолідацію на основі прав власності”, – йдеться в пояснювальній записці.

У пояснювальній записці наведені аргументи, які в першу чергу, захищають саме великих фермерів. Бо як зазначено в ній, то після розпаювання землі близько 6,9 млн селян отримали паї загальною площею майже 28 млн гектар. Однак це не стало стимулом для соціально-економічного розвитку агросектора. А ті, хто хочуть вести фермерський бізнес часто не мають достатньої кількості землі або ж вона розпорошена по різних територіях, що не дозволять обробляти паї ефективно. Фермери, нібито, не можуть компенсувати кошти, витрачені на техніку, сільгоспхімію і ін. Середній розмір паю в Україні – всього 4 гектара.

“Тільки укрупнення дрібних ділянок дозволить знизити собівартість сільгосппродукції”, – вважають автори проекту.

Під укрупнення в разі прийняття закону можуть потрапити ті, хто володіє паєм, але не перетворює його. Тобто, мова йде про так звані “покинуті” ділянки, в тому числі, державної і комунальної форми власності. І якщо фермер виявить таку ділянку по сусідству зі своїм паєм, він може вимагати від власника продати її або обміняти. Якщо ж “по хорошому” отримати згоду не вийде, то як вже зазначалось, це можна буде зробити через суд.

Також про консолідацію землі може йти мова, якщо, скажімо, є проблеми з проектом землеустрою (наприклад, ділянки знаходять один на одного клинами, немає доступу до дороги і ін.).

Очевидно, що в наших реаліях такі зміни до закону можуть спричинити земельні війни між великими аграріями та звичайними селянами, які є власниками невеликих паїв. Ці зміни можуть стати поштовхов до спекуляцій на “укрупненні”. До прикладу, великі землевласники будуть пропонувати знижену ціну за ділянку свого сусіда.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Стрілянина на трасі Київ-Чернігів: поліція знайшла обох учасників конфлікту.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Залиште свій коментар!
Введіть своє ім'я