Проблеми в ЮНІСЕФ чи з МОЗ України? Чому у 2021 році новонародженим українцям не роблять щеплення проти туберкульозу

В той час поки всі тільки й говорять про вакцину від коронавірусу поза увагою лишилося інше, не менш важливе, щеплення від туберкульозу. Адже майже з початку 2021 року в Україні перестали робити щеплення БЦЖ немовлятам. Хоча як запевняють в Центрі громадського здоров’я МОЗ України, то згідно до чинного законодавства воно є обов’язковим і передбачено Національним Календарем щеплень. І відповідно до нього вакцинація проводиться у перший тиждень після народження дитини. 

То якщо Центр громадського здоров’я нашого МОЗу наголошує на важливості вакцинації, то чому немовлят виписують з пологового без обов’язкового щеплення?

Куди поділася вакцина БЦЖ?

Раніше новонароджених дітей щеплювали болгарською вакциною. Для України її закупив ЮНІСЕФ за бюджетні кошти 2017 року. Всього в нашій країні було 500 000 доз цього препарату, однак 31 січня 2021 термін придатності вакцини БЦЖ закінчився. 

“Вже місяць у всіх пологових будинках України немає БЦЖ. Ні МОЗ, ні ЮНІСЕФ ніяк не коментують те, що відбувається. Вакцина БЦЖ була створена у Франції в 1913 році. У липні 2021 світ відзначить 100 років з моменту введення вакцини новонародженим”, – прокоментував ситуацію харківський імунолог Андрій Волянський. 

Аналогічна ситуація склалася на Закарпатті. Там лікарі почали бити на сполох, адже вчасно не зроблене щеплення для малюка порушить графік вакцинацій дітей до року.

“Це дуже велика проблема: дітки приходять з пологового нещеплені від туберкульозу, і нам потрібно встигнути до двох місяців провести це щеплення: якщо ми проведемо після двох місяців, тоді потрібно вже робити реакцію Манту. І ти самим, ми порушуємо ці щеплення, у два місяці, чотири, шість”, — пояснила лікарка четвертої амбулаторії в Ужгороді Маріанна Лабик.

Варто зазначити, що вакцина БЦЖ чи не єдина, якій за словами лікарів, довіряє 90% батьків. Це щеплення роблять відразу в пологовому, тож приватні клініки не мають в наявності цієї вакцини і відповідно в Україні її наразі немає ніде.

Проблеми ЮНІСЕФ чи України?

У вівторок, 2 березня, в ефірі програми  “Хард з Влащенко” Міністр охорони здоров’я Максим Степанов розповів чому в Україні припинили робити щеплення проти туберкульозу та назвав приблизну дату поставки вакцини БЦЖ до нашої країни. За його словами, міністерство ще на початку осені 2020 року звернулося до ЮНІСЕФ за вакциною. Та чому її поставка затрималась аж до березня 2021 року очільник МОЗу не пояснив, а лише зіслався на проблеми ЮНІСЕФ.

Максим Степанов, Міністр охорони здоров’я України

Це просто форс-мажор, який виник у ЮНІСЕФ. Я був впевнений, що жодних проблем у ЮНІСЕФ не буде. Ми традиційно працюємо з ЮНІСЕФ, але будемо вносити якісь зміни в наші договори, оскільки це дуже важливо. Всі інші вакцини в країні є”, – сказав Степанов. 

Також він зазначив, що “всі діти, яким не було зроблено щеплення, поставлені на облік, їм потрібно буде зробити вакцину БЦЖ обов’язково” та пообіцяв, що вакцина приїде до України 9-10 березня 2021 року.

Ситуацію з вакциною прокоментували і в ЮНІСЕФ та зазначили, що запит на закупку вакцини вони отримали лише наприкінці осені, тобто за два місяці до закінчення терміну дії болгарської вакцини.  

Лотта Сільвандер, представниця ЮНІСЕФ в Україні

“У нас був запит в листопаді 2020 го на 119 тисяч доз БЦЖ-вакцини. Але ми не змогли цього зробити, тому що вакцина була з інституту в Індії і не була сертифікована в Україні. Весь цей час ми чекали, поки Міністерство охорони здоров’я надасть дозвіл. Як тільки це відбудеться, ми відразу ж надішлемо вам вакцину “, – сказала Лотта Сільвандер, представниця ЮНІСЕФ в Україні.

Та в той же час є інформація, що МОЗ поки взагалі не підписало нові договори на постачання індійської вакцини. Все через те, що вона досі не перереєстрована в нашій країні. 

Що у висновку?

Згадуючи ті метаморфози, яких зазнавала інформація від МОЗ про дату поставки та виробника вакцини від ковід, стає зрозуміло, що з закупками в нашій системі охорони здоров’я м’яко кажучи проблеми. І той факт, що темпи вакцинації від коронавірусної інфекції в Україні втричі нижчі від прогнозованих, а для того, щоб лікарі не боялись щеплювати запущено медіа кампанію, в ході якої вакцинують відомих людей, не дає оптимістичних прогнозів і щодо вакцини проти туберкульозу. І хоч сподіватись на те, що вакцина буде доставлена в Україну 9-10 березня немає сенсу, адже сьогодні вже всі дедлайни пройшли та все ж є надія, що в найближчий час в МОЗ почнуть працювати.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Залиште свій коментар!
Введіть своє ім'я