Пишний та романтичний палац на Чернігівщині до якого не приїжджають туристи [ФОТО]

Палац графа Петра Рум’янцева-Задунайського у селі Вишеньки Чернігівської області був збудований у 1787 році та є унікальним, так як поєднав у собі відразу декілька архітектурних стилів. 

Хоч точних відомостей про творця цього палацу немає, однак вважається, що його спроектував відомий російський архітектор Василь Баженов, а будівельними роботами керував його учень – Максим Мосціпанов.

У ті часи, наприкінці ХVІІІ століття граф Петро Рум’янцев-Задунайський обіймав посаду генерал-губернатора Лівобережної України. Крім того, він цікавився незвичайною архітектурою, тому у Вишеньках за його розпорядженням було збудовано кілька маєтків, оригінальну Успенську церкву, а головний палац наказала збудувати російська цариця Катерина ІІ. За словами істориків, то саме до її приїзду і був збудований цей палац. До слова, палац вона таки відвідала. Також сюди приїздив і генерал Олександр Суворов. 

Успенська церква в селі Вишеньки

Згідно з історичними описами початку XIX столітті у споруді на першому поверсі було 32 кімнати, а на другому – 28.

У архітектурі палацу поєднуються риси готичного стилю та рідкісного романтичного напряму класицизму. Особливістю романтичного класицизму є абсолютна відмова від колон та наявність різноманітних романтичних декоративних елементів – шпилів, зубців, башточок, які були характерними для східних архітектурних стилів та псевдоготики. Тут поєднуються елементи, типові для палаців Близького Сходу та замків Середньовіччя. Граф брав участь у багатьох баталіях в різних частинах світу, тому він прагнув, щоб його резиденція нагадувала про численні битви та перемоги. Палац одноповерховий, у своєму плані нагадує велику літеру “Е”, лише його центральний корпус має два поверхи. Частини споруди поєднуються заокругленими галереями, а центральна частина завершується двома круглими зубчастими баштами. Будівля палацу у наші дні захоплює своєю пишнотою, романтикою стилю, де поєднуються готична, класична та східна архітектури, унікальними ліпними прикрасами, контрастністю обсягів, неординарністю архітектурного вирішення та неповторною гармонією. У центральній частині корпусу знаходиться великий (так званий лицарський) зал, який досить добре зберігся.

Після смерті графа Рум’янцева-Задунайського палац став власністю його сина, який згодом продав його поміщику Судієнкові. Новий господар розпочав роботи з реконструкції цієї будівлі, чим спричинив часткове руйнування палацу. Однак, вже у 1840 року будівля була відновлена своїм новим власником – князем Долгоруким. У XX столітті, при радянській владі тут розмістили будинок престарілих, пізніше – будинок відпочинку “Дорожник”, а потім – піонерський табір. Нині у палаці розташовано оздоровчий табір для дітей – “Сузір’я”, але оскільки табір функціонує лише певний період року, це спричиняє часткове руйнування споруди. Такий стан речей триває вже кілька десятиліть.

Палац графа Петра Рум’янцева-Задунайського у Вишеньках є одним із оригінальних зразків споруд палацового мистецтва кінця ХVІІІ столітті, вражає своєю пишнотою та романтикою і належить до пам’яток архітектури національного значення. У перспективі палац може стати окрасою туристичного маршруту Козелець – Чернігів – Вишеньки – Новгород-Сіверський. І хоч зараз палац напівзруйнований та потребує реставрації, зайти всередину можна, у деяких кімнатах навіть збереглись елементи декору. 

Якщо ж ви вже захопились красою цього архітектурного шедевру, то розповідаємо, як  доїхати до нього з Києва. На власному авто дорога займе три з половиною години (270 км). Їхати потрібно у напрямку Чернігова, у селі Кіпті повернути праворуч. На громадському транспорті їхати доведеться довше: автобус Київ-Короп (5 годин) та автобус Короп-Вишенки (півгодини). 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Помпезна та покинута: мурована церква в Бігачі, яка пережила війну та може зникнути вже сьогодні [ФОТО].

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Залиште свій коментар!
Введіть своє ім'я