В стінах зруйнованої лікарні на Чернігівщині знайшли ще п’ять ікон ХІХ сторіччя [ФОТО]

У селі Нові Млини, що на Чернігівщині, знову знайшли старовині ікони 19 сторіччя. Неймовірні образи знайшли під штукатуркою на стінах старої лікарні.

Як стверджують старожили, образи належать зруйнованій більшовиками дерев’яній Миколаївській церкві, яка була перероблена в лікарню. Ці п’ять ікон це вже друга така знахідка. Раніше при розборі руїн лікарні, яка згоріла ще 16 років тому і весь цей час стояла без уваги, було знайдено більше десяти цілих або частково пошкоджених ікон ХІХ сторіччя. Одну з них – образ Божої Матері з немовлям – селяни збираються реставрувати та передати до діючої церкви. Для решти – створять музей і зберігатимуть як пам’ять.

Образ Божої Матері, який збираються реставрувати

«Для лику Богоматері з немовлям з першої знахідки знайшли реставратора, – каже староста Нових Млинів Надія Роєва. – Після реставрації ми передамо ікону до сільської церкви. Інші ікони залишимо в селі і створимо свій музей!»

У Нових Млинах свого часу діяли чотири православні церкви і юдейський молитовний будинок. До нинішніх часів залишилась тільки одна – Свято-Троїцька церква. Вона має статус пам’ятки архітектури національного значення. Церква була зведена 1800 року у поширеному тоді стилі класицизму. Решту храмів зруйнували більшовики. Втім, як бачимо, безслідно вони не зникли.

Нові знахідки

«Сьогодні ми знаходимо частинки цих церков, – каже уродженець Нових Млинів журналіст Володимир Бараненко. – За весь час пошуків було знайдено більше десяти цілих або частково пошкоджених стародавніх ікон (точно порахувати поки не виходить, бо деякі частинки нам не вдається ідентифікувати і скласти між собою). І це тільки на одному згарищі, а скільки ще історичних і духовних реліквій зберігають наші рідні Нові Млини».

Інтер’єр Західних дверей зруйнованої більшовиками Миколаївської церкви у Нових Млинах

Збудовану 1800 року і зруйновану у 30-х роках ХХ століття Миколаївську церкву називають перлиною архітектури та церквою-експериментом. Вона була однією з найвищих на всьому Лівобережжі – її висота становила 25,7 метра. Але не цим вона захопила дослідника дерев’яних церков Таранушенка, а великою кількістю архітектурних «експериментів», до яких удався її талановитий будівничий. Для дослідника ця пам’ятка стала ще одним свідченням того, що майстри безупинно створювали нові типи будов, шукали і знаходили нові форми, конструктивні рішення й засоби посилення виразності художньо-архітектурного образу храмів.

Толока біля старої лікарні

Цей шедевр дерев’яного зодчества Лівобережної України XVIII століття комуністи-безбожники зруйнували в 1930-х роках. Після знахідки співробітники лікарні згадали про незвичайного пацієнта з 1990-х, який молився «на стіни». Селяни припускають, що це не остання знахідка, адже ікони з Миколаївської церкви слугували матеріалом для ще кількох споруд.

Староста Новомлинівського старостинського округу Надія Роєва звертається до всіх українців з проханням підтримати починання громади у створенні музею.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В стінах згорілої лікарні знайшли дивовижні ікони 18 століття [ФОТО].

Джерело: Інформаційний портал Чернігівщини.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Залиште свій коментар!
Введіть своє ім'я