180 років тому на Чернігівщині народилася Христина Алчевська – палка прихильниця гендерної рівності

16 квітня — 180 років з дня народження у місті Борзна на Чернігівщині Христини Данилівни Алчевської, видатної педагогині, письменниці, бібліографіні, громадської діячки.

Христина Алчевська. 1875 рік. Фото: dnpb.gov.ua.

Батько не дозволяв Христині навчатися разом із молодшими братами, тож вона під час занять підслуховувала уроки під дверима. І при цьому навчилася читати та писати раніше братів. А коли незабаром родина переїхала в Курськ і брати Михайло і Леонтій стали навчатися в гімназії, Христина писала за них твори, які вчитель визнавав кращими в класі.

З 18-и років друкувала статті у газеті «Колокол» під псевдонімом «Українка», листувалася з Олександром Герценом та іншими прогресивними діячами того часу. Вважала, що жінки мають таке саме право на освіту, як і чоловіки. Закликала їх учитись самим і навчати людей у народних школах. Її прогресивні ідеї та відданість українському руху зацікавили Олександра Алчевського – майбутнього промисловця, банкіра й мецената. Вони почали листування, яке незабаром переросло в роман, а згодом одружилися. Переїхавши у Харків, Христина Алчевська в 1862-му заснувала жіночу недільну школу (офіційно відкриту лише в 1870-му), яку утримувала до 1919-го. В ній отримали освіту 17 тисяч жінок, переважно з бідних родин. Навчання було безкоштовне, колектив однодумців-вчителів працював без винагороди, а школа стала справжнім методичним центром і зразком недільних шкіл. Сучасні дослідники відзначають, що педагогічні здобутки й розробки Христини Алчевської та її соратників актуальні і для освітян 21 століття.

Христина Алчевська з ученицями Харківської приватної школи, 1870 рік. Фото: dnpb.gov.ua.

Завдяки постійній самоосвіті мала глибокі знання з багатьох дисциплін. Розробила методику проведення літературних бесід з учнями, а впорядкований під її керівництвом трьохтомник «Що читати народу?» був відзначений Почесним дипломом на Всесвітній виставці в Парижі (1899), витримав 18 перевидань і став настільною книгою для педагогів.

Популяризувала українську мову, народну творчість, поезію Тараса Шевченка. Завдяки чоловіку недільна школа в 1896-му отримала – єдина серед подібних у всій імперії – власне приміщення.

В 1899-му на території власної садиби в Харкові вона разом із своїм чоловіком встановила перший в Україні пам’ятник Тарасу Шевченку.

Перший пам’ятник Т.Г. Шевченку в Харкові, збудований за кошти Олексія та Христини Алчевських. Фото: dnpb.gov.ua.

Удостоєна багатьох високих нагород, віце-президент Міжнародної ліги освіти. Авторка мемуарів «Передумане і пережите» (1912), оповідань, статей з методики навчання.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В стінах зруйнованої лікарні на Чернігівщині знайшли ще п’ять ікон ХІХ сторіччя [ФОТО].

Померла 15 серпня 1920-го в Харкові. Все її життя – приклад самовідданої праці, вірного служіння справі народної освіти.

Христина Алчевська. Фото: ukrlib.com.ua.

З 2008-го  ім’я Христини Алчевської носить Борзнянська загальноосвітня школа № 1.

Син Григорій став відомим композитором, Іван – оперним співаком, дочка Христя – відомою поетесою, перекладачкою і педагогом… Загалом Христина та Олексій виростили в батьківській любові та турботі всіх п’ятьох чудових, гідних і талановитих дітей.

Докладніше про Христину Алчевську можна дізнатися з перегляду онлайн-зустрічі «Традиції українського благодійництва (до 180-річчя з Дня народження Христини Алчевської)» Українського інституту національної пам’яті за посиланням: http://surl.li/qvuy.

Джерело: Сергій ГОРОБЕЦЬ, Сергій БУТКО, Український інститут національної пам’яті.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Залиште свій коментар!
Введіть своє ім'я