Покорщина – єдина дерев’яна садиба козацьких часів, яка збереглася донині [ФОТО]

Покорщина – так називають садибу Дараганів (полковника Юхима Дарагана і Віри Розумовської), що побудована в середині XVIII століття. Знаходиться вона у місті Козелець – колишньому центрі Київського козацького полку часів Гетьманщини. І вона вважається єдиною дерев’яною садибою козацько-старшинського типу на лівобережній Україні, що вціліла донині.

Тільки вдумайтесь! Цю садибу було куплено лише з однією метою – аби зустріти невістку та неабияку, а російську імператрицю Єлизавету. І придбала її у 1744 році Наталія Розумиха, мати того самого останнього гетьмана України – Кирила Розумовського. Пізніше садиба була подарована її доньці Вірі (дружині київського полковника Юхима Дарагана).

Що ж стосується назви “Покорщина”, то тут історія підносить нам дві версії. Найвірогіднішою вважається та, що була наведена у книзі «Забутою Україною»: дочка Петра I таємно виходила заміж за людину, що увійшла до історії як граф Розумовський. Але тоді він був сином звичайної шинкарки, яка чекала на ґанку біля свого будинку закінчення церемонії. За давньою традицією невістка після вінчання повинна «підкоритися» матері свого чоловіка. З вікон хат підглядали сусіди, всі хотіли побачити, як царська дочка поклониться простій шинкарці. І вона поклонилася. З тих пір те місце так і називається – Покорщина.

Однак науковці вважають, що назва садиби походить від прізвища полкового писаря Івана Покорського, якому належала земля під маєтністю до 1744 року.

До складу садиби входять: головний будинок, флігель та кам’яниця.

Головний будинок садиби збудовано близько середини XVIII ст. Він зазнав неодноразових перебудов, але зберіг риси первісного вигляду. Одноповерховий, дерев’яний, потинькований, з мурованим підвалом, прямокутний у плані. По осі симетрії чолового фасаду — ґанок у вигляді чотириколонного портика тосканського ордера зі спареними колонами, з високим трикутним фронтоном і сегментним “ампірним” вікном у тимпані. Вікна прямокутні, витягнутих пропорцій, облямовані дощаною лиштвою, з віконницями. На кутах — накладні пілястри. Карниз не розкріповано. На причілку, зверненому в бік кам’яниці, є додатковий вхід із двоколонним ґанком.

Всередині будинок неодноразово переплановувався, тож первісне розпланування зараз не простежується. Вірогідно, воно було анфіладним. Будинок опалювався печами та грубами, викладеними поліхромними розмальованими кахлями (вони не збереглися). Перекриття плоскі по дерев’яних балках, підвал перекрито коробовим склепінням. Дах вальмовий по дерев’яних кроквах, укритий покрівельною сталлю.

Інтер’єр будинку

Головний будинок садиби Дараганів у Покорщині є унікальною пам’яткою садибної дерев’яної архітектури XVIII ст.

Кам’яниця Дараганів — мурована господарська будівля, що використовувалась як комора для зберігання цінностей. Збудована одночасно з головним садибним будинком.

До 1980-х років із західного боку головної алеї садиби знаходився флігель. Зведений він був одночасно з останніми спорудами. Будинок зберігався в основному в первісних об’ємах, добудова тамбура з північного боку і оформлення наличників відноситься до пізнішого часу. Будівля дерев’яна, потинькована, одноповерхова, прямокутна в плані, її об’ємно-просторове рішення лаконічне. Планування коридорне, перекриття пласкі, дерев’яні, дах чотирьохскатний з металевою крівлею. Значну роль в художньому вирішенні фасадів грав ритмічний лад віконних отворів, обрамованих дерев’яними наличниками, і дерев’яних пілястр.

На початку алеї, що веде до панського будинку розташовано дерев’яні господарські будівлі: комору (не збереглася) і каретний сарай. Комора являла собою підняту на стояках двозрубну клітку з чотирисхилим дощатим дахом на кроквах. Каретний сарай є однією з найстаріших дерев’яних будівель на Лівобережжі.

Залишки каретного сараю

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Казковий середньовічний замок на Чернігівщині про який не пишуть в путівниках [ФОТО].

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Залиште свій коментар!
Введіть своє ім'я