Казковий середньовічний замок на Чернігівщині про який не пишуть в путівниках [ФОТО]

У селищі Дмитрівка Бахмацького району Чернігівської області є будівля, яка попри свій молодий вік вважається пам’яткою місцевого значення і приваблює туристів. І хоч знайти інформацію про неї в путівниках ще та задача, та проїжджаючи її всі зупиняються аби роздивитися цей казковий будинок, що більше схожий на середньовічний замок.

Фото Наталії Потапчук

Замок у Дмитрівці належить сім’ї Солдатових. У минулому господарем замку був радянський робітник Юрій Григорович Солдатов, який і побудував цю споруду. Юрій Солдатов — росіянин із Москви, його дружина Марія Іоганівна — німкеня з Поволжя. У Дмитрівку сім’я з двома доньками переїхала у 1966 році з Сибіру. Третя донька народилася вже у Дмитрівці.

Юрій Солдатов помер у 2013 році, проживши 84 роки. Зараз у будинку проживає молодша донька покійного Солдатова з двома синами.

Будівництво невеличкого цегляного замку почалося з будівництва круглої башти, зведеної в 70-х роках під літню кухню. Сам будинок почали зводити у 1987 році. Будували його всією сім’ю, власноруч. Найняти робітників Солдатову довелося лише один раз — коли в башті робили перекриття. Замок зводився без проекту. Для будівництва замку, як і літньої кухні, Солдатов використовував перепалену й биту цеглу, яку закупав на місцевому цегельному заводі за безцінь. Будівництво замкової будівлі тривало 5 років.

Фото Наталії Потапчук

Сам замок невеликий. Товщина стін замку становить 70 сантиметрів, завдяки цьому на зимове опалення вистачає однієї машини дров. Вхідні двері замку мають дві стулки з довгими ручками, прикрашені металевими візерунками. Дві стулки на дверях слугують як прикраса. Насправді двері суцільні, і відкриваються натиском замаскованої у стіні педалі. Всередині знаходиться кухня — камінний зал, прикрашений позолоченими фігурками.

Праворуч від будинку знаходиться двоповерхова кругла башта. Зовні вона оздоблена металевими прикрасами, ліхтарями, шпилями, огорожами, які Юрій Солдатов робив сам. На першому поверсі башти розташована літня кухня. З першого на другий поверх ведуть кручені сходи з ажурною огорожею. На другому поверсі вежі знаходяться двері «з секретом», на яких зображена маска чорта. Всередині вежі — так звана кімната відпочинку з каміном. Вона дуже маленька і обшита деревом. Її стіни прикрашають оленячі роги, дротяні візерунки, світильники. Камін оздоблений ліпниною, а стеля обшита дерев’яними трикутниками.

У дворі замку розташовані сараї і відділений сіткою господарський двір.

Кілька років тому, в рамках проекту “Точка на карті”, до замку Солдатова завітала журналістка Наталія Потапчук (саме її фото ми взяли для цього матеріалу) і поспілкувалась з донькою Юрія Солдатова, який і збудував неймовірний маленький замок в Дмитрівці.

Світлана Юріївна розповіла пані Наталії, що дитинство її батька було важким, адже припало на період Другої світової війни. Під час евакуації потяг, яким їхали Юрій із матір’ю, розбомбили, мати загинула і хлопець 1929 р. н. залишився сам. Родичів ніяких не знав, батько воював на фронті, тож деякий час юний Солдатов, як і багато інших дітей у війну, був безпритульним. Закінчив усього 7 класів, зі школи його виключили за хуліганство. Батька з війни Юрій дочекався, проте все одно затямив: покладатися в житті треба тільки на себе. Тому й учився всьому, чому міг.

Працюючи вже дорослим у Сибіру, в 1964 році чоловік сам зібрав собі швидкісний човен і автомобіль. У ті часи власна машина – це була величезна рідкість і розкіш. На ній Солдатов і приїхав в Україну з Ханти-Мансійського округу, подолавши 4 тис. км. Живучи у Дмитрівці, сконструював два трактори. Вони й досі працюють у господарстві його нащадків – ними порають городи, возять сіно і картоплю. Цими ж тракторами господар привозив і будматеріали для свого омріяного замку. Один із тракторів був оснащений гідравлікою і сам вивантажував цеглу так, щоб та не билася.

Юрій Солдатов

Хоча спершу (ще до замку) був будинок. Його Солдатови звели з ракушняку поряд зі старою придбаною ними хатою, що протікала. Той будинок і став основою замку, саме його обкладали цеглою і добудовували.

Історія появи замку свідчить про те, яким розумним і передбачливим чоловіком був Солдатов. Ще за життя він розповідав, як одного разу в газеті побачив доповідь голови Ради міністрів СРСР Рижкова. Зазвичай промови радянських партійців ніхто не читав, а от простий трудівник із Дмитрівки зробив це і – дізнався про подальші плани уряду. У першому ж абзаці йшлося про необхідність відпустити ціни і перейти до ринкової економіки. Солдатова це так насторожило, що він зібрав сімейну нараду і сказав: “Насувається “роздрай”, і скоро за свої заощадження ми зможемо купити лише коробку сірників. Давайте вирішувати, що робити з грішми. Або купуємо нову машину чи якусь нерухомість, або вкладаємо гроші в будівництво”. Вирішили розширювати житло. Це було в 1987 році.

“Роздрай”, як мені пояснила донька Юрія Григоровича, – то було жаргонне слово з безпритульної юності батька і в його розумінні означало розруху і бардак…

“Що саме будуємо, ми не знали. Але батько доручив нам підшукувати у книжках із казками якісь старовинні візерунки та прикраси для оформлення будівлі, замальовувати і приносити йому“, – розповідає пані Світлана.

– А коли ви зрозуміли, що будуєте замок?

“Вже на другому поверсі”, – відповідає Світлана.

Ентузіазму в дівчат, які вже виросли, було через край. Тому про якийсь примус до роботи не йшлося.

“Батько нас виховував, як хлопців, із суворістю, і привчав до порядку. Але та суворість була не військовою, а доброзичливою. Слів “не вмію” і “не можу” у нашому вжитку не було, водночас батько нас любив, жалів і ніколи не змушував працювати. Ми добровільно долучалися, бо дуже його поважали. Він був неординарною особистістю, надзвичайно діяльним, не таким, як усі“, – згадує Світлана Юріївна.

– А якою була ваша мама?

“Мама взагалі була сама ніжність. Все казала: “Юро, вони ж дівчатка”. А він відповідав: “То що, як дівчатка, допомагати ж комусь треба”. Але він нас не перевантажував. І щоліта в серпні машиною на цілий місяць усіх возив на море – в Сочі, Туапсе, Краснодарський край. Піонерських таборів ми не знали”, – зазначає співрозмовниця.

Будували замок у теплу пору року, а взимку Солдатови ставили тимчасову кузню і там знову всі разом виготовляли металеві шпилі, ліхтарі, оздоблювальні деталі, прикраси й огорожі.

Наприкінці розмови журналіста з господинею замку до них приєдналася середня донька Солдатова – Ольга. Вона теж проживає у Дмитрівці, тож дізнавшись про приїзд кореспондента, знайшла хвильку, щоб забігти й сказати своє слово про дорогого батька.

“Він у нас – великий романтик. Та головне, він ніколи ні з якого приводу не сумував і не опускав рук, – розповідає Ольга Юріївна, уникаючи слова “був”. – У нього стержень дуже міцний і він завжди допомагав молоді – і танці організовував, і розуму навчав. Він хотів, щоб молодь не пила, вела здоровий спосіб життя і йшла правильною дорогою. От якби у нас усі чоловіки були такими, як він – справжніми Мужчинами з великої літери! Він до жінок ставився з повагою, дітей дуже любив. І його всі люблять. Коли його не стало, для нас це був шок. Ніби епоха закінчилась, дуже важко було, і зараз важко. Він для нас був наче… серце. Він старався і казав: “Я завжди буду з вами. Ви ніколи мене не забудете, бо у вас є чим згадувати мене”, – говорить жінка.

Світлана і Ольга Солдатови
Світлана і Ольга Солдатови

Добрим словом згадують Солдатова й односельці.

“Таких людей, як він, мало. Що розумна, що добра, що роботяща, чемна – справжня Людина з великої літери”, – зазначає мій знайомий радіоаматор Савченко.

Юрій Солдатов за життя був сильним чоловіком із по-справжньому сибірським здоров’ям. І навіть у літньому віці, маючи, можливо, якісь старечі болячки, ніколи не скаржився. Так само поводилась і його дружина. “Все нормально, діти, все нормально”, – казали вони.

Прожив цей чоловік 84 роки і “відлетів у вирій” 2013-го. Пішов, як щаслива людина, котра повністю виконала місію свого життя – тихо й спокійно у своєму “графському замку”, тримаючи за руку молодшу доньку і… усміхаючись.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Історики віднайшли унікальні фото інтер’єру собору Св.Миколая Крупицького монастиря, що на Чернігівщині [ФОТО].

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Залиште свій коментар!
Введіть своє ім'я