Надія Харькова з Городнянщини згуртувала все село на весняну толоку [ФОТО]

От вміють у Хотівлі й працювати, й відпочивати. Незмінним двигуном усіх започатковувань на благо села є його жителька Надія Харькова. На сторінках місцевої газети неодноразово писали про активну життєву позицію цієї енергійної жінки, поза увагою якої не залишається жоден процес, який відбувається в суспільстві й громаді. Не дозволяє вона й односельцям пасивно спостерігати за всім і чекати, поки якісь добрі дяді та тьоті налаштують щось в їхньому житті. 

Надія Харькова

Ось і нещодавно в інтернеті з’явилась ціла підбірка знімків, які зафіксували спільну, злагоджену роботу активу Хотівлянської громади на розчистці місцевого кладовища. Судячи з фото, щось подібне сільський цвинтар бачив не один десяток років тому. Як вдалось Надії згуртувати людей і чому вони так охоче виконують брудну й важку роботу в той час, як вдома, буває, не кожен з домочадців охоче реагує на заклики до совісного прибирання — вона розповіла при зустрічі.

Я приїхала колись в Хотівлю з Лемешівки, щоб працювати піонервожатою в школі, — каже Надія. — Мені тоді ще й вісімнадцяти не виповнилось.Та так тут і залишилась, бо знайшла свою долю, свого Миколу. Одружились ще до того, як чоловіка призвали в армію. Одна за одною народились доньки. Коля йшов в армію, то я вагітною була. Першого грудня його забрали служити, а 22 грудня вже народилася наша донечка Леся. Коли їй було сім місяців, я поїхала до нього в Кременчуг провідати. З тієї поїздки Бог другу доцю Лілю нам послав. Так що коли Микола повернувся з армії, в нього вже був повний комплект сім’ї — дружина й дві доньки. Працювала в школі, потім у клубі, паралельно навчалась. 

Пропрацювавши тринадцять років у клубі, Надія у важкі для країни та родини часи вирішила щось таки міняти для себе. Так з 2000-го року вона почала активно займатись підприємництвом. Як сама каже, починала з кількох жувальних гумок. Нині в Харькових гарний магазин у Хотівлі, а Микола ще й займається виїзною торгівлею — возить продукти у ті віддалені села й хутори, які ніхто з підприємців більш особливо обслуговувати не хоче через погані дороги та малу кількість жителів— Карпівку, Світанок, інші хутори.

Серед перших робіт з благоустрою села, якими перейнялась Надія, були, мабуть, її клумби. Не шкодуючи ані власних рук, ані часу, жінка заповзято розчищала територію довкола магазину. Сіяла, полола, розсаджувала, досаджувала. Шукала в інтернеті цікаві поради зі створення штучних огорож, декорацій тощо. Квітники зацвіли й гріли душу не тільки господині, а й усім перехожим. Таки ж може бути в селі гарно!

А потім якось трапилось так, що в минулому році мій хрещеник їхав своїм автомобілем по вулиці Попудренка й застряг, — каже Надія.— Я сіла за кермо свого автомобіля й поїхала його витягувати. Й ніби вперше в мене очі на ту вулицю відкрились: хащі, сміття на узбіччях. Я до самого перехрестя їхала до самого центру задом, бо розвернутися було неможливо. Ото тоді й прийшла до мене думка розчистити вулицю. Зрозуміло, сама б я не справилась. Тож вирішила залучити тих, хто б не відмовився попрацювати на спільне благо. І таких зібралося чоловік з п’ятнадцять! Ми так славно всі попрацювали, згуртувались. І вирішили ще розчистити й ставок на цій вулиці. Звісно, це все робилося не за один день. Таким же чином ми розчистили й Гатку, тобто Михайлівську вулицю, й частину ще одного ставка, а потім, вже в грудні, й Дроздовицьку вулицю. Робила за принципом: кину заклик в інтернеті на сторінці Фейсбуку, й чекаю, хто відгукнеться. А ще особисто зустріну одного, другого, прошу: «Допоможеш?». Відгукувались, не відмовлялись. На першу розчистку прийшло чоловік п’ятнадцять. А потім, було, й 25 чоловік збиралося. Є серед наших волонтерів і школярі, й молодь, і дорослі, й пенсіонери, які ще при силах. Інструменти хлопці брали свої — бензопили, сокири, граблі тощо. Пальне й мастило для бензопил купувала спочатку за власний рахунок, а потім, побачивши, яку ми роботу робимо, допомогла міська рада. Попрацюємо — і в мій магазин. Кому чай, кому каву з пиріжками чи печенням, інколи й по сто грамів з кількою дорослим. А вже по завершенню розчистки в нас і юшка рибна була, й шашлики, й Масляну з млинцями, салом та сметаною зустрічали! Таки спільна праця гуртує так, як ніщо інше. 

Окрім розчистки, бригада добровольців позбирала на узбіччях вулиць усе сміття, яке накопичувалось там роками — пластик, пляшки тощо. Організував вивіз зібраного й попакованого сміття власним трактором староста Юрій Черв’як. А гілля допомогла вивезти міська рада. Обіцяли в ОТГ й посприяти належному розчищенню одного зі ставків, розробити для цього спеціальний проєкт. Однак карантин постійно вносить свої корективи, тож чи вдасться швидко втілити ці плани в життя — поки що невідомо. 

Фото Світлани Томаш

А в минулому році в мене 27 квітня померла свекруха, — каже Надія.— Кладовище в нас дуже велике. Й у геть занедбаному стані. Років з двадцять там геть нічого не робилося в плані благоустрою. Саме тоді, коли ховали секруху, я й дала собі особисто обіцянку, що розчищу все тут до найменшої гілочки. Трактор нам давав місцевий фермер, який сам родом з Києва, але нині живе в Хотівлі, Володимир Атрошенко. Ми навантажили за перші дні роботи чотири причепи. А п’ятий причеп завантажили дровами, які з’явилися в ході розчистки. Їх ми відвезли родині Олени Урсу, в якій виховується семеро дітей. До речі, дівчатка з цієї родини Віра та Настя — наші активні помічниці, вони залюбки кожного разу працюють разом з дорослими. Інші наші добровольці, кому треба було, теж брали дрова — таким чином маленькими тракторцями самі повивозили частину деревини, залишилось саме гілля. 

Роботи, каже Надія, було багато. Й роботи важкої. Окрім випилювання рослинності й розчистки довелось зібрати хтозна скільки мішків пластикових вінків, штучних квітів, рушників та всілякого непотребу. Витягували їх з канави руками. Працювали з одинадцятої ранку й майже до вечора. Були втомленими, але щасливими — адже сільський цвинтра преображався на очах. Із сумної захаращеної й зарослої чагарниками місцини перетворився на світле й чисто місце вічного відпочинку спочилих односельців. 

Я не можу передати, як я чекала кожного наступного дня, коли ми збирались продовжувати роботу на кладовищі, — каже Надія. —Я прямо ночами не спала — задрімаю, потім прокинусь і вже мрію про те, яким буде наше кладовище після завершення всіх робіт. 

За час своєї волонтерської роботи Надія Харькова й сама навчилась користуватись бензопилою. Каже, справитись з порослю кленів без неї ніяк. До речі, бензопилу їй подарував Ігор Атрошенко, який хоч туту і не живе, але сам родом з Хотівлі. Бачачи старання земляків, він вирішив також долучитися до їхньої справи. Просто дивуєшся, скільки енергії. Завзятості й працелюбства в цієї жіночки. Люди, бачачи її активну життєву позицію, обрали Надію в депутати районної ради. Нині вона є депутатом міської ради. Треба сказати, що в ОТГ Надіїні ініціативи всіляко підтримують — мало є таких людей, які не тільки витрачають власні кошти, сили й час на суспільну користь, а ще й вміють надихнути та повести за собою інших. Каже Надія, що хотілось би бачити таку ж підтримку й від місцевого старостату. Хоча б зробили обіцяний майданчик під сміття, адже централізований вивіз його в Хотівлі не налагоджений. Дивись, було б облаштоване місце — й менше потерпала довколишня місцевість від засміченості. 

Надія дякує всім, хто допомагає й підтримує її почин — Валерію Співаку, який допоміг організувати курячий шашлик після завершення робіт в минулому році, Сергію Малофію, який давав трактор для вивізу сміття, керівництву Городнянської ОТГ, всім, хто так чи інакше долучився до спільної справи. А особливо, звичайно, — своїй бойовій команді односельців і виходців з Хотівлі, які натхненно трудяться пліч о пліч. Вони насправді заслуговують на найщирішу похвалу й захоплення. Той приклад, коли не тичуть пальцями, що їм хтось щось винен, а самі поступово змінюють світ довкола себе на краще.

Спілкувалась Світлана Томаш.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Павло Гончаров з Понорниці робить дизайнерські вироби з дерева [ФОТО].

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Залиште свій коментар!
Введіть своє ім'я