Павло Гончаров з Понорниці робить дизайнерські вироби з дерева [ФОТО]

Papa eco wood – під таким брендом в соціальних мережах можна знайти сторінку Павла Гончарова з селища Понорниця Новгород-Сіверського району. Сировину майстер знаходить у прямому розумінні просто під ногами. Повалене вітром дерево, випадковий пеньок, відходи санітарної вирубки – в руках чоловіка все набуває унікального вигляду та витонченої геометричної форми. Стильні кухонні дошки, вішалки для одягу та столи з епоксидною смолою знаходять своїх власників у всіх куточках України. 

Дизайнерський стіл від Павла Гончарова

Павло Гончаров народився у 1974 році у Луганську.  Його батьки на той час були студентами медичного ВИШу,  після закінчення якого працювали лікарями-терапевтами. Батько був непосидючої натури, любив охоту та ініціював переїзд родини у Сибір, на Байкал. Там хлопець пішов у другий клас. Та попри те, що природа на Байкалі була неймовірна, на практиці, виявилось, що жити в таких умовах складно. Проживши декілька років на Байкалі, мати поставила батьку ультиматум щодо переїзду в місцевість з м’якшим кліматом. У Понорниці в той час була потреба у лікарях, тож родина Гончарових зважилась переїхати. Сім’ю пообіцяли забезпечити житлом, натомість, по приїзду їх чекав старий напіврозвалений будинок. В таких умовах родина прожила декілька місяців, та переїхала до Криму – в Мічурінськ. В Криму жили недовго, житло хоч і було непогане, але ставлення людей було неприязне. Тож Гончарови повернулися до Понорниці, Павлу тоді було 10 років, в Понорниці родина осіла назавжди. Зараз Павло Гончаров працює у місцевого фермера, Зізнається, що Papa eco wood – це проєкт для душі, яким займається у вільний від основної роботи час.

Павло з старшою донькою

Розкажіть про себе, хто ви за спеціальністю, і як прийшли до такого ремесла?

– Складно сказати хто я по спеціальності,  посміхається Павло. По закінченню школи було багато мрій. Зокрема стати програмістом. Намагався вступити до Чернігівського технологічного університету, але не склав іспит з математики. Пізніше вступив до Харківського інженерно-будівельного інституту, вчився на архітектора-дизайнера, та через легковажність не закінчив його. Ще була спроба вступу до КПІ. Я дуже люблю читати, хотів стати редактором. Екзамени здав, але на бюджетне навчання не вистачило місць, а на платному не мав фінансової можливості. Загалом, з вищою освітою не склалось. У той період було не зрозуміло чим займатися, з роботою в Понорниці було складно.  Став на облік у Центр зайнятості, у них була програма яка дозволяла отримати робітничу кваліфікацію і гроші на відкриття власної справи. Вирішив спробувати. Вмію готувати, є до цього хист, тож пішов навчатися на повара-кондитера від центру зайнятості. Навчання проходило у Чернігові. По закінченню приїхав у Понорницю, почав складати бізнес-план на міні пекарню, але прийшов знайомий, і запропонував займатися картоплею. Тож якийсь час у мене був певний картопляний бізнес, навіть був власний магазин, на який я взяв кредит. Та кредитні умови були не дуже вигідні, і постійно стримували розвиток. Не витримав – продав все і пішов працювати найманим працівником до нашого родича – фермера. Тут я вже працюю більше 15 років, допомагаю організовувати робочий процес, зокрема на полях.

Дерево мені весь час подобалося. Мій батько захоплювався різьбою по дереву, тож я теж пробував у дитинстві, і це приносило мені задоволення. Завжди мріяв, що колись буде вільний час, і я займусь цією справою. Та на рівні мрії бажання висіло роками, а вільного часу ніколи не було. Так склалось по роботі, що я постійно на полях, іноді  доводиться розчищати місцевість від сухих дерев, щоб не заважали. Ми їх розпилюємо на дрова. У минулому році якось я подивився на таку деревину з іншого боку. Звернув увагу, що трапляється цікаве коріння чи колоди, з яких можна зробити непогані вироби. І от, якраз у травні минулого року, я зробив свої перші вироби. Це були кухонні дошки. Їх я подарував тещі на день народження. Вони були не ідеальні, але вона їх оцінила. Та мені хотілось більшого, більш серйозного, захотілось зробити стіл з епоксидною смолою. Але собівартість матеріалу дуже велика,  це мене деякий час стримувало. Та зрештою наважився – і якось пішло.

Що вважаєте своєю фішкою, звідки берете ідеї та як вчилися?

-Я люблю, щоб у виробах було видно живу форму дерева, живий край, щоб не заганяти дерево в рамки, а щоб воно було у своєму природному стані. Щодо ідей – шукаю в інтернеті.  У мене звичка зранку перед роботою пити чай і дивитися ідеї на ресурсі Pinterest. Все що подобається, зберігаю в папки. Так зберігаю і картинки і лайфхаки. Цікавитись і збирати почав їх ще задовго до того, як почав займатись деревом. Потім почав дивитись тематичні відеоуроки на youtube від досвідчених майстрів: з чого потрібно починати, підводні камені цього ремесла, тощо.

Годинник зроблений Павлом Гончаровим

Свій першій стіл з епоксидної столи як і кому зробили? 

-Я просто побачив красивий пеньок з клену, але замовлення на той час не було. Вирішив ризикнути, за 3500 гривень купив епоксидну смолу. Це два прозорі компоненти, які змішуються, за необхідності кольору додається пігмент. На цьому зрізі з кленового пенька вчився. Деякі технічні моменти у своїй першій роботі я впустив, але не дивлячись на недоліки, столик купила клієнтка з Києва, і була задоволена. Це було влітку минулого року, після столику вона ще купувала дошки, підноси та інші вироби.

Як просуваєте свої вироби, та як зародилась назва бренду Papa eco wood?

– Одночасно запустився в Інстаграмі та Фейсбуці. Щоправда з соціальними мережами не все пішло так гладко, допустив деякі технічні помилки. Зараз викладаю вироби і матеріали лише в Інстаграмі. Спочатку у людей інтерес був не дуже, а потім по-троху пішло. Я практично щодня приділяв час для Інстаграм-сторінки, щоб вона просувалась. Один раз запустив платну рекламу, також проводив аукціон, та використовував інші методи, щоб сторінка розвивалась. Зараз всі замовлення ідуть саме через Інстаграм. Хотів продавати свої вироби ще на Etsy, це міжнародна площадка, там можна продати дорожче. Та на Etsy у мене виникла проблема з налаштуваннями. Не вдалось налаштувати платіжну систему. Скільки не консультувався, жодна з порад у мене не спрацювала. Годин 20 витратив часу,  вирішив, що це марно, облишив спроби. Щодо бренду Papa eco wood – назву придумав сам.  Я батько трьох дітей, то чом би не «Papa», також хотів, щоб був зв’язок з деревом та екологією. Я вважаю себе еко майстром. Не вирубую ліси для виробів, беру тільки те, що згниє, або йде на дрова. У сільській місцевості такої сировини вдосталь. Ідеї для логотипу шукав в інтернеті, потім знайшов в інстаграмі дизайнерів-початківців, які безкоштовно його і розробили.

Які вироби найчастіше робите, і що робити складніше?

-Мабуть кухонні дошки. Вони не займають багато часу, на них дуже великий попит. Зараз навіть черга, не встигаю. Найважче робити об’ємні вироби: столи з епоксидки. Особливо коли використовується прозора епоксидка. Зіпсувати матеріал дуже легко, а коштує він дорого.

Кухонні дошки від майстра з Понорниці

  Були невдалі спроби з такими столами?

– Так, робив для знайомої. Це був стіл з акації. Трошки поспішив, два шматки деревини були нормально просушені, але під час заливання побачив, що деревини мало, додав третій, він був недостатньо просушений. Потім цей стіл деформувався. Врятувати його було важко, якщо б просто спиляти до рівного стану, то він був би завтовшки з палець, а це негарно. Спробував розбити його на шматки і заново склеїти. Цим врятував виріб. Тріщини виглядали більш менш природньо, ніби так було і треба.

Розкажіть про родину, так як ставляться її члени до вашого захоплення?

– Дружина у мене з Понорниці, працює теж у фермерському господарстві. У нас троє дітей. Доньці 18,  навчається у Києві за спеціальністю китайська та англійська філологія. Синам 13 та 16 років, ще школярі, старший, щоправда вже майже випускник.

Дружині подобається що я роблю, але не подобається, що я все тягну до хати. Майстерня то в іншому місці, але частину роботи я роблю вдома. Живемо у приватному будинку, зал у нас у стані ремонту, тож частину роботи я роблю там і складаю там вироби, над якими працюю. Сини не перейняли мого захоплення, але допомагають. Старший – привезти сировину, молодший – відвезти виріб на Нову Пошту.

Вдома багато власних виробів?

-Ні. Практично нічого. Лише один звичайний сосновий столик, він був моїм самим першим виробом. Все продається. Вдома немає навіть кухонної дошки.

Чи були якісь непорозуміння з клієнтами, відмови від виробів?

-Так, один раз була така ситуація. Клієнтка була незадоволена, виникло непорозуміння. На етапі замовлення певні моменти я зрозумів не так, як вона очікувала. Це була дошка, що ставиться на ванну. На неї можна поставити вино, телефон. Але я людина неконфліктна, запропонував їй повернути виріб, та вона передзвонила через декілька годин, повідомивши, що вирішила його залишити.

Чи не замислювались покинути основну роботу, та повністю присвятити себе власній справі? Можливо переїхати у Чернігів?

 – Робота навпаки допомагає моєму хобі. Я можу використовувати і склад на роботі, і майстерню. Крім того, вдається все поєднувати. Щодо переїзду – мабуть ні. Я вже  звик у Понорниці. У нас дуже красива місцевість.

Спілкувалась Ольга Кунтиш.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Залиште свій коментар!
Введіть своє ім'я