Ігор Уманський: як Шмигаль вирішив створити “економічне диво”

В серпні 2021 року прем’єр-міністр України Денис Шмигаль зобов’язав глав міністерств, обласних адміністрацій і Київської міськадміністрації створити нові підприємства або почати відновлювати ті, що вже існують. Насамперед мова йде про компанії з кількістю працівників від 500 осіб.

У свою чергу український економіст, кандидат економічних наук та в минулому Міністр економіки України Ігор Уманський назвав таку заяву прем’єра “найбільш дивовижним розпорядженням Кабміну всіх часів” та пояснив звідки взялась ця ініціатива.

Ігор Уманський. Фото з відкритих джерел.

*Далі наводимо текст публікації зі сторінки Ігоря Уманського в оригіналі.

Головне звинувачення на адресу уряду Дениса Шмигаля – це повний занепад економіки. Мабуть, прем’єру набридло вислуховувати образи, і він вирішив показати клас. Так народилося найбільш дивовижне розпорядження Кабміну всіх часів.

Шмигаль наказав місцевій владі створити або відновити по одному підприємству з більш ніж 500 працівників. А також: розробити для цих підприємств інвестиційний план, знайти інвестора і супроводжувати процес капіталовкладень в режимі “інвестняні”. Більш того, ці підприємства повинні випускати конкурентний продукт на світовому ринку.

Отже, пан Шмигаль вирішив перетворити Україну на Китай чи Сингапур. Але не за багато років кропіткої праці, а десь… за 20 днів. На перші результати від місцевих чиновників чекають вже 5 вересня.

Ось як, в уяві чинного очільника уряду, виглядає робота влади зі створення “економічного дива”: досить роздати вказівку створити 1000 великих підприємств. Гадаю, такому блискучому рішенню не вистачає певної конкретики у назвах: це мають бути підприємства Tesla, Apple, BMW, Boeing тощо. Бажано протягом року перенести до України головні офіси світових компаній. Тоді наступним кроком можна приєднати до Києва Нью-Йорк, а до Одеси – Сингапур.

Виникає питання: навіщо тоді Ізраїль, Сингапур та Китай докладали таких зусиль для досягнення свого поточного рівня? Можна було створити економічне диво лише розпорядженням найбільш прогресивного уряду. Гадаю, в них просто не було таких прем’єрів.

Якщо полишити жарти, можна зрозуміти, чому з’явилася така ініціатива.

По-перше, очевидно влада хоче якось прикрити свій крах із залученням інвестицій та створенням робочих місць. Кращий спосіб зробити це – перекласти задачу на місцеву владу. А коли та вочевидь не виконає завдання, – перекласти на неї відповідальність за провальний результат. Мовляв, це місцева влада провалила створення робочих місць.

По-друге, уряд вкотре підтвердив власну неспроможність. Суто арифметично, щоб домогтися обіцяних Шмигалем 500 тисяч робочих місць, потрібно створити або відродити 1000 підприємств по 500 працівників в штаті. Виходить, кожен губернатор повинен відкривати по одному підприємству на тиждень протягом року. Або ми чогось не знаємо, і у держави є якийсь секретний резерв таких можливостей, або реалізація цього розпорядження навіть не передбачається. До того ж, що заважало Шмигалю показати результат раніше?

Ну і по-третє, всі ми розуміємо, що ці забаганки уряду на місцях конвертуються хіба що в “потьомкінські підприємства” з фарбованими фасадами та порожнім змістом. Який наказ, таке і виконання. Скоріш за все, на місцях проігнорують наказ уряду без жодних наслідків.

Щодо “інвестнянь”… Інвестори, Денис Анатолійович, – це не зграя гусей. Недостатньо просто взяти палицю і гнати їх у потрібному напрямку. Для припливу інвестицій потрібно, щоб країна була приваблива своєю перспективною економікою та залізобетонним захистом фінансових вкладень. Але для цього необхідні грамотне планування, висока компетентність і системна робота, а не популізм у форматі А4.

Фото зі сторінки Ігоря Уманського

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ігор Уманський: Тарифний капкан для уряду Шмигаля.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Залиште свій коментар!
Введіть своє ім'я