Як програма розвитку юних талантів змінила німецький футбол. Реформа німців – приклад для України

Чемпіонат Європи з футболу “Євро-2020” надовго запам’ятається українцям. Вперше за роки Незалежності збірна України змогла вийти у 1/4 чемпіонату, однак на цьому етапі програла збірній Англії. І хоч збірна України має величезну підтримку від всієї країни та цей результат хороша можливість попрацювати над помилками і перейняти досвід інших країн, наприклад, Німеччини.

Про досвід німецького футболу розповів голова Чернігівської ОДА (2019-2020 рр.) Андрій Прокопенко, який сам захоплюється футболом та за сприяння якого була проведена реконструкція дитячо-юнацької спортивної школи “Юність” та відкритий музей Андрія Ярмоленка.

Далі наводимо текст з блогу Андрія Прокопенка:

4 липня 1998 року збірна Німеччини в ¼ фіналу Чемпіонату світу була розгромлена хорватами з рахунком 0:3.

Через два роки – у червні 2000 німців чекало ще більше розчарування – на Чемпіонаті Європи вони не змогли вийти з групи, набравши лише одне очко і забивши в трьох матчах всього один гол.

Після цього Німеччина зробила головний організаційний висновок – невідкладно розпочала докорінне реформування системи підготовки футбольної молоді в країні.

Основні пункти реформи “Talentförderprogramm” (“Програма підтримки талантів”):

1. Непрофесійні клуби, а в Німецькому Футбольному Союзі (Deutscher Fußball-Bund, DFB) близько 27 тисяч аматорських клубів, отримуватимуть від DFB значну підтримку в частині залучення дітей до занять футболом та роботи з юними футболістами.

2. “Жоден юний талант в Німеччині, будь-то хлопчик чи дівчинка, не повинен залишитися непоміченим”. Для цього по всій країні створюється мережа центрів підтримки юних футболістів (Stützpunkte), що займаються футболом в аматорських клубах.

3. Кожен професійний футбольний клуб Німеччини для отримання ліцензії на право виступу в першій і другій Бундеслізі зобов’язаний мати клубний Центр підготовки молоді, що відповідає вимогам DFB.

4. Реформується система змагань в дитячо-юнацькому, юніорському та молодіжному футболі.

5. DFB реформує систему тренерської освіти у Вищій Школі тренерів, і, перш за все, систему підготовки дитячо-юнацьких тренерів. Підготовка молоді здійснюється в рамках єдиної ігрової філософії, в якій основний аспект робиться на технічну функціональність і розвиток ігрового мислення.

 Як працює піраміда “Програми підтримки талантів”:

1. Базовий рівень – Більш ніж 27 тисяч клубів заохочуються залучати до своїх лав безліч дітей, які починають грати в футбол саме в системі аматорських команд.

2. Другий рівень – Центри підтримки юних футболістів (Stützpunkt), “Жоден юний талант не повинен залишитися непоміченим».

Мережа з 366 таких центрів, охоплюють всю країну.

Дані центри мають відмінну інфраструктуру і є організаціями додаткової футбольної освіти для найбільш талановитих дітей і юнаків у віці 11-17 років (частіше 11-14 років), що займаються футболом в аматорських клубах. Як правило, дитина 2-3 рази в тиждень тренується вдома, в своєму клубі, а ще один-два рази займається в центрі підтримки. Головний акцент в заняттях робиться на такі футбольні елементи: техніка плюс ігрове мислення і прийняття рішень на полі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Андрій Прокопенко: «пишаємось вихованцем чернігівського футболу Андрієм Ярмоленком».

“У кожному з 366 регіональних центрів працюють по два-три навчених тренера, які займаються з групою футболістів від 11 до 14 років. У кожній з цих вікових груп ми маємо від 100 до 150 тисяч талановитих футболістів, у яких великий шанс зробити крок у великий футбол”, – розказував в інтерв’ю голова німецької «Програми підтримки талантів» Ульф Шотт.

Центри організовуються при якомусь із місцевих аматорських клубів з гарною інфраструктурою, при необхідності DFB додатково інвестує в інфраструктурний розвиток центру.

Мережа центрів вибудувана по країні таким чином, щоб максимальна відстань, на яку дитина б їздила на тренування, не перевищувала 25 кілометрів (!). Заняття в центрах безкоштовні.

3. Третій етап – Центр підготовки молоді професійного клубу (скорочено NLZ).

Більшість професійних клубів і до цього мали свої дитячі школи. Але після реформи DFB суттєво посилив контроль за їх роботою. Практично всім клубам довелося інвестувати кошти, щоб їх центри підготовки могли відповідати новим вимогам DFB щодо інфраструктури, організації навчально-тренувального процесу, кваліфікації тренерів.

Центр підготовки молоді в німецькому клубі – це не просто дитячо-юнацька школа, де діти вчаться грати в футбол. Це потужні центри спортивних і науково-освітніх компетенцій, які мають якісну інфраструктуру та висококваліфіковані кадри. А головне,  центри стали частиною бізнесу під назвою «професійний футбол».

Ключові переваги німецької моделі:

1. Система центрів підготовки та скаутингу охоплює всю країну. «Жоден талант не залишиться непоміченим» – це дійсно так.

2. Вибудувана і налагоджена система переходу з дитячо-юнацького футболу в молодіжний, і з молодіжного в дорослий.

3. Ключове – система поетапно готує футболістів, готових до професійного спорту високого рівня.

Ця система була створена за активної участі німецького бізнесу, в тому числі автомобільних та хімічних концернів, які отримали вигідні стимули від держави.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Чернігові відкриють музей Андрія Ярмоленка.

Загалом, в багатьох країнах Європи нині створені умови завдяки яким внески приватного бізнесу становлять близько 15-40% від спортивного бюджету країни.

За даними Ради Європи, в Німеччини безпосередньо з федерального бюджету фінансується лише близько 2% від загальної суми витрат на розвиток спорту, в Великобританії уряд виділяє близько 5%, в Швейцарії близько 8%, в Португалії близько 46% і в Угорщині близько 65%.

Італійський спорт фінансується значним чином з доходів від лотерей та футбольного тоталізатора.

За перші десять років функціонування “Програми підтримки талантів” суттєво зросла конкуренція в професійному футболі, а середній вік футболістів вищого дивізіону Бундесліги зменшився з 27,1 до 23,6 років.

Німецька система підготовки молоді вже теж накопичила проблеми та потребує перегляду, проте вона дала велику кількість дуже добре підготовлених футболістів.

Всі ми щиро пишаємось українською збірною. Справді, команда Андрія Шевченка показала характер та чудовий футбол. Радувала нас протягом всього Чемпіонату.

Але для того, щоб перевершити нинішні результати необхідна довгострокова політика держави по розвитку системи плекання юних талантів та створенню умов для участі в цьому національного бізнесу.

При написанні використані матеріали:

Football Tribune, DFB.de, International Journal of Sports Science & Coaching

Джерело: Фейсбук-сторінка Андрія Прокопенка.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Залиште свій коментар!
Введіть своє ім'я