Великдень 2021: коли свято та як правильно до нього готуватися

Великдень – найбільше і найсвітліше християнське свято, яке присвячено радості воскресіння Спасителя Ісуса Христа, розп’ятого на хресті за гріхи людей. У 2021 році це свято, у православних християн припадає на 2 травня, у католиків на 4 квітня. 

Як вираховують дату Великодня?

Великдень — перехідне свято, його дата визначається на підставі сонячного і місячного календарів, а також із урахуванням декількох критеріїв.

По-перше, свято відзначається у першу неділю після весняного повного місяця. А весняний повний місяць настає не раніше весняного рівнодення. По-друге, християнський Великдень не може початися раніше, ніж іудейська, і по-третє, святкувати Великдень можна лише в недільний день.

З’ясувати дату Великодня можна заглянувши в спеціальний календар – пасхалію, де свято відзначено на багато років вперед. Варто відзначити, що православна церква, як правило, використовує александрійську пасхалія, тоді як католицька – григоріанську. Практично завжди спочатку святкується католицький Великдень, а вже після – православний.

Настанню Великодня передує суворий Великий піст довжиною 40 днів. Для православних християн він почнеться 15 березня і триватиме до 1 травня 2021 року. А у католиків Великий піст починається за 45 днів до Великодня, з 17 лютого по 3 квітня 2021 року.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Масляна 2021: традиції, прикмети та млинці проти вареників.

Традиційна підготовка перед Великоднем проходить в декілька етапів

Спочатку це Великий семитижневий піст – очищення думок, душі і тіла.

Піст починається відразу після Масляної. Сім тижнів віруючі не їдять продукти тваринного походження, у певні дні повністю відмовляються від їжі або вживають лише сиру їжу. Вважається, що, дотримуючись міри в їжі, людина вчиться утримуватися від інших спокус і гріхів.

Другий етап це Великий або Чистий четвер – прибирання перед Великоднем.

У цей день людина повинна повністю очистити себе і оселю: зробити прибирання у будинку, скупатися до сходу сонця у відкритій водоймі або прийняти контрастний душ. Тим, хто постує, дозволені хліб і червоне вино.

Згідно великодньої традиції, у цей день потрібно ставити тісто для пасок і фарбувати яйця. Заборонено шуміти, співати, веселитися, гадати і скандалити.

Страсна п’ятниця – день розп’яття і смерті Ісуса.

Це найсуворіший і найсумніший день тижня. Люди моляться, відвідують церковні служби і утримуються від їжі. Під суворою забороною домашня робота, веселощі і пісні, кажуть: «хто пісні у Страсну П’ятницю співає – на Великдень сльози проллє».

Не можна брати у руки гострі і ріжучі предмети. Заборонено протикати землю залізом, тобто працювати на дачі – до біди. Згідно з повір’ям, білизна, випрана у цей день, покривається кров’ю. У п’ятницю дозволено лише пекти паски і хліб.

Воскресіння Христове

У ніч на неділю, після опівночі, дзвін сповіщає про Воскресіння Христове і початок великодньої служби. Богослужіння проводяться особливо урочисто й тривають вони до ранку.

Кульмінацією служби стає обряд освячення пасок, яєць, вина та ін. Частину принесених страв залишають у церкві для знедолених.

Деякі люди здійснюють паломництво до знаменитих храмів України. Послухати святкову службу та освятити продукти можна у чудовій Свято-Успенській Почаївській лаврі, навідатися до Києво-Печерської лаври або ж відправитися до золотоверхого Чернігова і відвідати Спасо-Преображенський собор або стародавню Катерининську церкву.

Святкування тривають тиждень, який називається Світлою великодньою седмицею, а кожен із днів носить назву світлого – світлий понеділок, світлий вівторок і т.д.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Залиште свій коментар!
Введіть своє ім'я