Іван Дементов: Потрібно навести лад у земельній сфері та посилити контроль за дотриманням екологічного законодавства

За крок до екологічної катастрофи. Саме так можна описати сьогоднішню ситуацію з землями в Україні. Адже незважаючи на відчай селян, яким вже немає де випасати худобу та екологію, яка стрімко погіршується, в країні все більше і більше земель розорюють. Прибережні захисні смуги, кормові угіддя, грунтові дороги перетворюються у чергові поля з кукурудзою. І все заради прибутку. Та найгірше, що часто такі маніпуляції з землею відбуваються обманним шляхом. Фермери нехтуючи всіма законами та нормами моралі розпахують навіть те, що не здається в оренду або ж не дотримуються цільового призначення землі, і використовують її, як їм заманеться.

Так, наприклад, на початку квітня в Киїнській громаді, що входить до Чернігівського району, стався конфлікт селян з місцевим аграрієм. Причина – пасовище край села, яке той збирався розорати. 

Там на вулиці Луговій та Овчаренка, де городи людей доходять до лугу, селяни випасають худобу. Саме цей луг і збирались зорати трактори місцевого фермера, але жителі громади завадили цим планам. Та причин для протесту у селян було декілька. Це агрохімія, яка потраплятиме до городів, що знаходяться поруч.  Бо як і по всій Україні, тут люди також скаржаться на обробку полів агрохімікатами, після яких гинуть бджоли. А друга причина, що після розорювання не буде місця для випасу корів. 

Фото Наталії НАЙДЮК, газета «Деснянка»

Крім того, впродовж останніх років люди помітили, що води в сільських колодязях стало менше. І взагалі змінилася екосистема: посохли дерева, річки стали мілководні, зникли деякі озера.  Ще одна претензія до фермерів – знищення плугом ґрунтових доріг, якими вони їздили до Десни. А також розорювання паїв, що не здані в оренду.

Аби вирішити конфліктне питання та допомогти громаді, на зустріч до людей, приїхав депутат Чернігівської обласної ради Іван Дементов. Він кілька років очолював державне підприємство «Чернігівський регіональний центр Державного земельного кадастру» та працював у Чернігівському науково-дослідному та проектному інституті землеустрою, тож як ніхто інший розуміється в земельних питаннях та виступає на захист людей.

“На жаль в останні роки в нашій країні цілком відкрито працюємо така схема, що фермери обманним шляхом беруть кормові угіддя в оренду і не пояснюють орендаторам, що вони будуть розпахувати ці землі. Також пахають біля водойм та історико-культурних об’єктів або ж і взагалі на них. В той же час ніхто не хоче розвивати тваринництво, а йде легким шляхом, садить кукурудзу та соняшник. Як ми знаємо, ці культури забирають воду і за якихось максимум п’ять років наші колодязі та ставки будуть пересохшим болотом”, – говорить Іван Дементов та додає,“Ми маємо негайно вирішити проблему з незаконним розорюванням земель, а саме прибережних захисних смуг та пасовищ. Потрібно на законодавчому рівні закріпити заборону розорювати земельні ділянки під луками, сіножаттями та ввести сувору відповідальність за порушення цих норм. З цього моменту я беру під контроль цю ситуацію і ми будемо перевіряти кожну громаду та всіх цих фермерів, які свої інтереси ставлять на перший план. Вони мають бути покарані за законом”.

Цільове призначення землі може звучати як сінокосіння або ж як землі сільгосппризначення для ведення товарного сільгоспвиробництва. За словами депутата, часто фермери цими поняттями нехтують, роблять фейкові проекти по еколого-економічному обґрунтуванню та видають бажане за дійсне. 

“Не просто ж так визначено, що є кормові угіддя, є рілля та інші види земель. Раніше працювали цілі інститути та управління, які здійснювали контроль та розвивали земельну сферу. Сьогодні ж порядку немає ніякого. І цю проблему потрібно викорінювати”, – наголошує депутат.

“По ситуації в Киїнській ОТГ, то при поверхневому огляді ми виявили, що частина земель не має кадастрового номера, зареєстрованого права власності. Ось на карті написано: «не визначено право власності»… Тому можуть бути певні порушення у використанні цих луків. Але є й право фермера оброб­ляти: цільове призначення частини паїв не суперечить цьому. Буду звертатися до фахівців, аби вони детальніше розібралися з цим питанням”, – пояснив депутат.

За результатами виїзду до громади депутат подав звернення до Департаменту екології та природних ресурсів ЧОДА, до голови управління Держгеокада­с­т­ру та голови Чернігівської ОДА Анни Коваленко.

У підсумку відповідні державні органи мають провести комплексну перевірку не тільки ділянки, де селяни зупинили трактор, а й усього кормового масиву – від Десни до села. Перевірятимуть, які паї здані в оренду, а які ні. Чи має фермер право їх розорювати. І взагалі – чи не порушують аграрії екологічне законодавство на цій території, зокрема з урахуванням близькості до городів селян.

Що стосується питання агрохімікатів, яких так бояться селяни, то за словами Івана Дементова, це питання потребує комплексного підходу і не тільки на місцевому рівні, а й на центральному. 

“Необхідно посилити контроль за використанням хімічних препаратів та збільшити відповідальність за забруднення або псування земель речовинами, відходами чи іншими матеріалами, шкідливими для життя, здоров’я людей або довкілля. Адже буквально через декілька років ми не матимемо ні чистого повітря, ні якісного врожаю,  ні води,  якої і так стає все менше, зокрема і на Чернігівщині”, – стверджує Іван Дементов.

Також депутат зазначив, що буде захищати пайовиків та зі свого боку сприяти вирішенню конфліктного земельного питання не тільки на рівні області, а й спільно з народними депутатами шукати шляхи вирішення цього питання на загальнодержавному рівні. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Прапор України з нагоди 30-річчя Незалежності варто встановити в центрі Чернігова – Іван Дементов.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Залиште свій коментар!
Введіть своє ім'я