Нова транспортна модель: за якими правилами працюватиме єдиний квиток у громадському транспорті Чернігова

У проєкті транспортної моделі, яку презентували в Чернігові, пропонують запровадити Єдиний квиток для всіх видів громадського транспорту, оплата через який діятиме 45 хвилин.

Фото: Суспільне.

Про це Суспільному розповів Артем Тарасенко, доцент кафедри фінансів, банківської справи та страхування НУ «Чернігівська політехніка», який працював над проєктом.

«З однієї крайньої точки Чернігова до іншої крайньої точки Чернігова можна буде доїхати за 45 хвилин. Готівка в транспорті залишається, але вона буде дорожчою і не буде діяти принцип 45 хвилин. Принцип 45 хвилин діє тільки з електронною карткою».

У разі розрахунку банківською карткою принцип 45 хвилин також не працюватиме. Роблять так, щоб пасажирам було невигідно розраховуватися готівкою, сказав Тарасенко.

За його словами, перевіряти, чи сплатив пасажир за проїзд, будуть контролери. Вони, фактично, витіснять кондукторів з тролейбусів та маршруток.

«Якщо зараз в ЧТУ працює 135 кондукторів, то для міста, щоб покрити як тролейбусний маршрут, так і автобусний маршрут, достатньо 70 контролерів, які будуть ходити і перевіряти сплату коштів».

Тарасенко каже, при сплаті готівкою варто взяти квиток, адже за його відсутності контролер може оштрафувати пасажира у 20-кратному розмірі вартості проїзду.

Вирученими грошима розпоряджатиметься комунальне підприємство. І розраховуватиметься із перевізниками не за перевезену кількість пасажирів, а за кілометри, які автобус проїхав.

«Перевізники не будуть бачити грошей, вони їх збирати не будуть і це найголовніше. Збирати кошти буде місто. У перевізників будуть замовляти транспортні послуги – кілометри і сплачувати перевізникам за кілометри. При платі за кілометр, перевізник буде зацікавлений їздити більше. Оскільки, чим більше він буде їздити, тим більше коштів він заробить. По сьогоднішнім витратам – це більше 30 гривень за кілометр. Хоч він буде пустий їхати, він все одно буде отримувати таку саму вартість за кілометр, як і їде в повністю заповненому ТЗ», – сказав Артем Тарасенко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Оновлений Вал. Чому гармати встановили на дерев’яні помости? І чи витримають вони їх?

Такий принцип оплати має мотивувати водія працювати у вечірній час, коли пасажиропотік зменшується, розповів перевізник Олександр Ковальов.

«Він не буде обганяти, створювати аварійні ситуації, не будуть підрізати один одного на дорозі. Не буде о 19-20 годині сходити з маршруту, коли має працювати до 23:00. Вони кажуть: «А чого я дарма їжджу?», бо він знає, що має відпрацювати до 22:00 і отримати заробітну плату. А перевізник розуміє, що гроші прийдуть за кілометраж, його завдання буде: чистий автобус, приємний водій і графік».

Однак до стану транспорту висувають певні вимоги: сучасні автобуси, пристосовані для перевезення маломобільних верств населення, уніфікована форма водія, без шансону.

«Враховуючи ціну сьогодні на автобуси, які потрібно буде запускати хоча б середньої місткості, то тричі потрібно буде подумати, а потім відрізати. Для себе я вже зрозумів, що однозначно такої кількості автобусів в мене не буде. Можливо, це будемо з колегами укладати угоди, і які будуть входити з новими автобусами. Якщо ведуть всі ці правила, то як раніше вже не буде», – говорить Олександр Ковальов.

Поповнювати єдиний квиток можна буде у точках поповнення, через термінали самообслуговування або Інтернет. У разі впровадження нової транспортної моделі у Чернігові розглядають можливість створення спеціального додатку, де можна буде побачити час руху маршруту і можливість пересадки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вартість проїзду у маршрутках Чернігів-Київ значно зросла.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Залиште свій коментар!
Введіть своє ім'я