Ми ходимо по грошах: як Україна може заробляти на переробці побутових відходів

Переробка побутових відходів в Україні може стати прибутковим бізнесом, який, зокрема, може щорічно давати країні 4 млрд м3 біогазу, що дорівнює 5 млн. МВт-год електроенергії. Однак для цього необхідна модернізація законодавства і виконання існуючих норм.

Про розповів генеральний директор компанії «Кліар Енерджі» Андрій Гриненко.

Він нагадав, що, за даними Мінрегіону, тільки в 2020 році в Україні утворилося понад 15 млн тонн побутових відходів, а площа офіційних звалищ збільшилася на 500 га, досягнувши 9 тис га. Всього близько 20% з 6 тис. Офіційно зареєстрованих звалищ і полігонів в Україні – проблемні, тобто, перевантажені або не відповідають нормам екологічної безпеки. 

При цьому в сусідній Польщі проблему сміття давно перетворили в ресурс: з твердих побутових відходів (ТПВ) там вже 15 років виготовляють паливо, обсяг виробництва якого складає більше 4 млн тонн на рік. 

На думку Гриненко, щоб піти таким же шляхом в Україні, потрібно модернізувати законодавство. 

«Законодавча база waste-management однозначно застаріла, адже її основа – закон 1998 року «Про відходи». У його тексті немає більшості сучасних міжнародних термінів, що стосуються поводження з відходами, адже в кінці XX століття їх ще не існувало. У законі 2000 року «Про альтернативні види палива» відсутні поняття про RDF (паливо з відходів) і SRF (тверде відновлене паливо). А це теж поновлювані джерела енергії. Це не тільки наше тепло і енергонезалежність, але і можливості для регулярних фінансових надходжень», – пояснив пан Гриненко.

За оцінкою Держенергоефективності, потенціал біогазової галузі з відходів становить 4 млрд м3 щорічно, а це 5 млн МВт-год електроенергії. Це можливість надавати електрику жителям понад 115 тис. квартир цілий рік. 

Однак станом на початок 2021 року лише на 19 полігонах влаштовані системи вилучення біогазу та експлуатуються когенераційні установки, потужність яких досягла 26 МВт. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Тротуарна плитка зі сміття: як громада утилізує відходи [ФОТО].

Результат застарілих норм – інвестори, які готові вкладати гроші в розвиток «зеленої» енергетики, створюють проекти на свій страх і ризик. 

«Як бачимо – потенціал величезний. Але поки через нашу недалекоглядність ми ходимо по грошах, і навіть не намагаємося використовувати ці ресурси на благо. Пора прокидатися і перестати ставитися до відходів як до неминучого зла. При правильному менеджменті і працюючому актуальному законодавстві управління відходами – це прибутковий бізнес, здатний створювати нові надходження податків і робочі місця», – підсумував Гриненко.

Джерело: Kosatka.media.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Залиште свій коментар!
Введіть своє ім'я