Линовиця – село на Чернігівщині в якому жили шотландські графи, грузинські князі та творив Тарас Шевченко [ФОТО]

Дев’ятнадцяте століття, територія сучасної Прилуччини. Вздовж великої пирятинської дороги — пшеничні поля, отари овець, криниці журавлі. З великого шляху поворот на Линовицю. Ліворуч видніється в зелені садів село з білою кам’яною церквою, а прямо — садиба власника. Дорога, обсаджена віковими липами… Кам’яний білий будинок, зведений 1796 року, з колонами та мезоніном, стоїть посередині. Пірамідальні тополі й біла акація огинають півколом огорожу та в’їзні ворота. Саме в цій мальовничій місцевості 1813 року народився художник, письменник, офіцер Яків де Бальмен.

Флігель

Линовиця — селище міського типу в Прилуцькому районі Чернігівської області. В 17 столітті Линовиця вважалася хутором і належала родині Вишневецьких. Тут було всього 17 дворів. Селом Линовиця стала після того, як її купив протоієрей Іван Магерівський і заснував тут слободу. Сталося це у 1697 році. Потім, майже усе 18 століття село належало Скоропадським. У 1780 році його купив Іван Стоянович (генерал-майор, серб за походженням), але через рік відпродав половину села родині Башилових.

Поміщиця Софія Башилова, у 1809 році вийшла заміж за графа Петра де Бальмена (нащадка відомого шотландського роду) і з того часу історія села пішла по новому руслу. Линовиця із глухого села перетворилася на осередок культури. 

Тут була домашня бібліотека з виданнями європейських та вітчизняних класиків, картинна галерея, музей зброї, письмовий стіл Бонапарта. Річ у тім, що дядька Якова — Олександра, було призначено комісаром на острові святої Єлени. Він мав стежити за Наполеоном. Одружившись на падчерці губернатора, після смерті Бонапарта він отримав кілька його особистих речей.

Гостей у Линовиці приваблювало штучне озеро з островом, що назвали “чайним”. Там господарі влаштовували чаювання, а навколо плавали лебеді.

У ХІХ столітті маєток де Бальменів у Линовиці відвідали Тарас Шевченко, Іван Котляревський, Євген Гребінка, Олександр Афанасьєв Чужбинський, Нестор Кукольник, Іван Муравйов Апостол, Лев Жемчужников та ін. Про атмосферу на вечорах у де Бальменів згадував Чужбинський: “Розмовляли про поліпшення життя й побуту селян, впровадження новинок”.

Садибний будинок де Бальменів на фото 1917 року. Фото надане Філіпом Поповим (Philippe POPOFF)

1919 року все майно маєтку де Бальменів розікрали, а бібліотеку знищили. Двір розібрали на цеглини, а основну територію віддали під машиннотракторну станцію, яка й досі там є. Нині оглядова та в’їзна вежі зруйновані.

Вціліло всього три будівлі: конюшня (там зараз автомайстерня), господарська будівля та будиночок прислуги, але вони дуже змінилися. Дім у Линовиці — родинний музей де Бальменів, сьогодні перебуває в занедбаному стані.

Флігель маєтку де Бальменів на фото 1917 року. Фото надане Філіпом Поповим (Philippe POPOFF)

На жаль крім садиби не збереглася і Успенська церква (1819 р.) – родинна усипальниця Бальменів. Її розібрали у 1985 році.

Та в центрі села і досі стоїть домінантою башта. То ж пропустити чи непобачити головний символ селища важко.

Башта огляду, зведена де Бальменами у 1887 році як прикраса пейзажного парку в пам’ять відвідин їх садиби Тарасом Шевченком, зачаровує і нині своєю таємничістю. Саме ця споруда викликала щире захоплення у відомої письменниці Марієтти Шагіян. Вона відвідала Линовицю у 1940 р., збираючи матеріали для своєї книги “Тарас Шевченко”, і називала башту “Лицарським замком синьої бороди” через її загадковість.

В башту потрапити можна, але на верх не підніметесь, сходи вже давно демонтовані.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пишний та романтичний палац на Чернігівщині до якого не приїжджають туристи [ФОТО].

Що цікаво, що де Бальменам у ХІХ столітті належала лише половина Линовиці, а от іншою половиною володіли нащадки давнього грузинського княжого роду Джавахішвілі, причому один із останніх представників цієї родини, яку на російський манер називали Жеваховими, був канонізований як російський святий – Святий Іоасаф. Оце так Линовиця…

Святий Іоасаф (князь Володимир Жевахов (Джавахішвілі)

Яків де Бальмен

Яків де Бальмен це український художник-аматор, офіцер, автор кількох рукописних повістей, що за життя не були опубліковані, онук Антона де Бальмена. Та більшість, на жаль, згадує Якова Петровича лише як особу, якій присвятив свою поему “Кавказ” Т. Г. Шевченко.

Яків де Бальмен з Тарасом Шевченко

1830 року Яків де Бальмен вступив до Ніжинської гімназії вищих наук вільним слухачем. Тут він товаришував з Гребінкою, Афанасьєвим Чужбинським, Рудановським. Любив читати Вольтера, Дідро, паризькі журнали та альманахи. Серед випускників 1832 року за сумою випускних балів Яків Петрович був на першому місці.

Якова навчав відомий художник просвітитель К. І. Рабус. Він поєднував викладання теоретичних курсів із практичними заняттями та аналізом кращих творів провідних художників.

Яків де Бальмен у дитинстві

Джерелом творчого натхнення Якова де Бальмена було таємне кохання до далекої родички Софії Вишневської, тому, як стверджує літературознавець і шевченкознавець Андрій Кузьменко, “чорнильниця з пучком пір’я стала розрадницею його страждань, а папір — повірником таємниць”.

Про незламність характеру Якова свідчить один цікавий епізод: щоб припинити зустрічі з Софією, батьки беззаперечно хотіли відправити його в Петербург в артилерійське училище. Аби зруйнувати їхні плани, Яків навмисне застудився й тяжко захворів.

Перша проба пера майбутнього письменника — це його таємний студентський щоденник, записи в якому датовані періодом навчання в Ніжині. У ньому автор в аналітичній формі виявив своє ставлення до тогочасної дійсності. В основу повістей поклав відомі йому драматичні факти з життя ніжинських професорів, родичів та знайомих.

20 жовтня 1832 року Якова де Бальмена зараховано унтерофіцером Білгородського уланського полку. Як зазначає Андрій Кузьменко, Яків пішов на службу через матеріальну скруту, до того ж у той час дворянину, щоб отримати цивільну посаду, потрібно було мати офіцерський чин. Але він під час служби мав час для творчої діяльності.

Яків де Бальмен загинув у сутичці з чеченським загоном під час Даргинського походу на Кавказі. Його тіла так і не знайшли…

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Помпезна та покинута: мурована церква в Бігачі, яка пережила війну та може зникнути вже сьогодні [ФОТО].

За матеріалами: Слово Просвіта, Україна Інкогніта, Мандрівки Україною і не тільки.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Залиште свій коментар!
Введіть своє ім'я