Кімнати будівлі дворянських зібрань XVIII століття знайшли під землею у центрі Ніжина

Дві кімнати будівлі дворянських зібрань XVIII століття знайшли у Ніжині під землею. Обидві кімнати з’єднані між собою аркою. Їх виявили під час реконструкції вулиці Гоголя, розповів керівник археологічних робіт Іван Кедун. Доступ до підземелля закрили від сторонніх людей, але археологи спустилися вниз і вже оглянули його зсередини.

Дві кімнати будівлі дворянських зібрань у Ніжині знайшли на вулиці Гоголя

Прикрита дошками яма у центрі міста, а під нею – підземелля. Дві кімнати будівлі дворянських зібрань у Ніжині знайшли саме тут, на вулиці Гоголя.

Підземелля, які знайшли у Ніжині, – частина будівлі дворянських зібрань

Підземелля, які знайшли у Ніжині, – частина будівлі дворянських зібрань

Одне – розміром сім на дев’ять метрів, інше – сім на три метри. Висота склепіння – до трьох метрів. Являють собою рештки підвальних приміщень раніше існуючої будівлі. Поки що як робоча версія це будівля дворянських зібрань, яка тут розташовувалася. Є арка-прохід, більше того, воно ще функціонувало у ХХ столітті. Є рештки ремонту, там мурували цемент у ХІХ-ХХ столітті, а сам вхід був там, де позаду пам’ятник і, коли його будували, засипали вхід і законсервували”, – розповів керівник археологічних робіт Іван Кедун.

Зараз перебувати у підземеллі небезпечно, каже археолог, бо там низька концентрація кисню, адже воно було закрите тривалий час. Дослідження продовжать, коли приміщення підсохне і провітриться. Тоді його заміряють і зроблять креслення.

Підземелля зсередини

Окрім цього, під час реконструкції вулиці Гоголя у Ніжині знайшли залишки торгівельних рядів XVIII століття. А це дасть можливість зробити заміри і зрозуміти, як насправді ця вулиця була забудована, сказав Іван Кедун.

Це не перші підземелля, яке знайшли у Ніжині. Біля Всіхсвятської церкви у 2002 році натрапили на підземні приміщення грецького магістрату. У 2016 почали займатися їх розкопками. Вони показали, що кімнати використовувались частково як архів, а частково як винний погреб.

Підземелля біля Всіхсвятської церкви

“Провели аналізи на міцність цегли, буріння на міцність грунту, зроблені геодезичні дослідження зараз на стадії відтворення концепції реставрації. Наступного року, можливо, розпочнеться нарешті процес їх реставрації і перетворення їх у туристичний об’єкт”, – говорить Іван Кедун.

Там планують створити тематичний музей, що дасть можливість туристам і містянам показати, який вигляд мав «грецький квартал» у Ніжині, говорить начальниця управління культури і туризму Ніжинської міськради Тетяна Басак.

На 2022 рік розроблена програма розвитку ніжинських підземель. З 2016 року почалися роботи, щодо реконструкції підземель, які знаходяться в історичній частині Ніжина. Зараз ця програма розрахована на реалізацію на два роки і заплановано вісім мільйонів 650 тисяч гривень. Ми підготували концепцію з реставрації пристосування цих приміщень і готуємо дизайн-концепцію на затвердження“.

У наступному році розроблять дизайн-концепцію музею, проектно-кошторисну документацію і тоді розпочнуть ремонтні роботи.

Джерело: Суспільне.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: З Чернігівщини до Росії намагалися вивезти ікону, гроші та автограф Сальвадора Далі.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Залиште свій коментар!
Введіть своє ім'я