Зустрічаємо літо із сонцезахисним кремом і в окулярах. Поради експертів: як вберегтись під прямим сонячним промінням

Літо у розпалі, нарешті тепло та омріяний пляжний сезон, на який всі так чекали. У спекотні дні лікарі все частіше наголошують про ризики, спричинені перебуванням на сонці. Щороку у цей період зростає кількість випадків діагностування раку шкіри, а також прямі сонячні промені мають негативні наслідки для зору та імунної системи загалом.

Сьогодні ми хочемо привернути увагу до цих проблем. Після ослаблення карантинних обмежень тисячі людей вийшли на вулицю під сонечко. Пригадуємо основи захисту, аби тепло принесло нам лише користь.

По-перше, існує безліч рекомендацій авторитетних світових агенцій ВООЗ, FDA, CDC, щодо того, як себе поводити на сонці. МОЗ України розробило окремі поради для батьків щодо захисту дітей. 

Наведемо основні правила, яких рекомендують дотримуватись сімейні лікарі та дерматологи.  

  1. Пам’ятаймо, що сонце впливає не лише на інтенсивність засмаги, але й пришвидшує старіння шкіри, появу зморшок та втрату еластичності. Люди зі світлою шкірою вже до 40 років можуть відчути на собі ці зміни, якщо надто довго перебувати на сонці. Головне правило — використовувати сонцезахисний крем широкого спектра з рівнем захисту SPF 15+ (людям з світлим типом шкіри рекомендовано рівень захисту SPF 30 та навіть 50). Сонцезахисний крем треба наносити за п’ятнадцять хвилин до виходу на вулицю. Немовлятам до 6 місяців не рекомендовано наносити захисний крем. Їх треба тримати в тіні в найспекотніші часи, а у випадку перебування під прямим сонячним промінням, одягти сонцезахисний одяг.  
  1. Обмежуйте час перебування на сонці в період з 10 до 16:00, коли ультрафіолетове випромінювання найактивніше. Намагайтеся триматися у тіні, особливо в пік сонячної активності. Засмагайте під тентами, парасольками, та іншим накриттям. Втім навіть перебування у затінку не гарантує 100% захист. Тому важливо використовувати також сонцезахисний крем та одяг. Стежте за тінню: якщо вона коротка — ховайтеся від сонця. 
  1. Бережіть очі. Головне завдання сонцезахисних окулярів — вберегти очі від УФ-випромінювання, це знижує ризик розвитку катаракти. Також окуляри захищають ніжну шкіру навколо очей. До вибору сонцезахисних окулярів, які захищають від УФ-А та УФ-Б променів, треба ставитись відповідально, аби зберегти ясність зору на роки.  
  1. Одяг! Звичайно, це є надійним захистом від палючого сонця: головний убір з полями захищає одразу очі, шию, та обличчя. Капелюх з тканини краще захищає від УФ-променів. Експерти радять уникати солом’яних шапок з дірками, які пропускають сонячне світло. Темний колір головного убору захищає від ультрафіолету краще, ніж світлий. У спекотні дні обирайте сорочки з довгими рукавами, довгі штани та спідниці. Одяг, виготовлений з щільної тканини, забезпечує найкращий захист. Мокра футболка працює гірше для захисту від УФ-променів, ніж суха. 
  1. Про найголовніше — захист дітей. Пам’ятайте, що захист і безпека дитини на сонці — в руках дорослого. Вони знаходяться в динамічній стадії зростання і більш сприйнятливі до загроз. Говоріть з дітьми про правила перебування на сонці. Слідкуйте, щоб вони були захищені одягом і в тіні. Дитина обов’язково має бути в панамці. Зверніть увагу, що кепки не захищають шию та вуха. Використовуйте сонцезахисний крем та стежте, щоб діти наносили його вчасно і регулярно. Використовуйте сонцезахисні окуляри для дітей. 

Якщо маєте негативні наслідки перебування на сонці: сильне почервоніння шкіри, ознаку теплового чи сонячного удару чи будь-які інші тривожні ознаки, зверніться до свого сімейного лікаря за консультацією.  

Матеріал підготовлено спільно з соціальною кампанією “Твій сімейний лікар”. Сайт та Facebook-сторінка проєкту.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Залиште свій коментар!
Введіть своє ім'я