Президент Білорусі заявив, що на нього готувався замах. ФСБ Росії підозрює США та Україну

Федеральна служба безпеки (ФСБ) Росії і Комітет державної безпеки (КДБ) Білорусі заявили про запобігання військовому перевороту в Білорусі і замаху на Олександра Лукашенка. Сам він заявив, що змовники планували вбити і його синів. У справі нібито знайшли американський і навіть український слід.

Також Лукашенко сказав, що скоро оголосить про якесь важливе рішення.

У Москві в зв’язку з цим затримали двох білоруських опозиціонерів: політолога, колишнього речника Лукашенка Олександра Федуту і адвоката Юрася Зенковича. Спецоперацію провели після звернення Лукашенка до Путіна.

Про спільну операцію російської ФСБ і білоруського КДБ в суботу, 17 квітня, повідомив центр громадських зв’язків ФСБ. Паралельно Лукашенко оголосив, що на нього і його синів готувався замах, а в країні планували військовий переворот.

Переворот нібито планували на 9 травня, коли Білорусь і Росія відзначають День перемоги, заявили в ФСБ.

Що відбувається і як можуть події розвиватися далі?

Керівник “Агентства міжнародних досліджень” Ігор Соловей вважає, що між “змовою” проти Лукашенка і висилкою українського консула з Санкт-Петербурзі (як і з іншими подібними ситуаціями, яких стає все більше) зв’язок тільки один. Вони наочно показують, хто реально править в Республіці Білорусь і в Російській Федерації. А саме — що в РФ і РБ владу захопили “силовики”, які й задають напрямок руху держави.

“Само відео “путчистів” викликає посмішку, бо схоже на постановочне: автори мабуть надихалися Жовтневою революцією 1917 року з “захопити вокзал, телеграф”. А згадка якихось “українських націоналістів”, і навіть вибір місця зйомки — ресторан української кухні “Корчма Тарас Бульба” в Москві, повинен за задумом намертво прив’язати до “українського сліду”. Тож рівень підготовки “перевороту” абсолютно не вражає, це точно не рівень ЦРУ-ФБР або на яку там спецслужбу списує його авторство Лукашенко”, — впевнений Ігор Соловей. На його думку, це “кіно” знято для єдиної людини — Лукашенка.

“Російські спецслужби вміло маніпулюють страхами диктатора і таким чином заганяють його в спільне з Росією стійло”, — пояснює Ігор Соловей.

Експерт вважає, що далі можна очікувати нових провокацій російських спецслужб в пошуку “казус беллі” — формальний привід для оголошення війни.

“Так званий “збройний переворот” носить характер потішного”

Політичний експерт, дипломат Вадим Трюхан вважає, що у так званого “збройного перевороту” в Білорусі є кілька серйозних нестиковок.

“По-перше, не заарештований жоден військовий, — зазначає експерт. — У тій же Туреччині, після невдалого збройного перевороту моментально були арештовані тисячі причетних військових, і в подальшому загальне число засуджених за півроку розглядів зросло до понад 37-ми тис. чоловік. А як всі прекрасно розуміють, військових переворотів без військових не буває”. По-друге, продовжує експерт, у самих “змовників” не вилучено жодної одиниці зброї. Але ж без зброї збройних заколотів не буває. По-третє, затримані люди, які не мають, при всій до них повазі, визначального впливу на події в Білорусі. Причому в самому початку підготовки “перевороту”, який намічався на червень-липень. Ніщо ж не змушувало спецслужби поспішати. Вони могли, в разі якщо це була б реальна історія, простежити подальші зв’язки “змовників” і накрити всю структуру, — пояснює Вадим Трюхан. — Відповідно напрошується висновок, що цей так званий “збройний переворот” носить характер потішного”.

На думку експерта, завдання цієї спецоперації білоруських і російських спецслужб — відвернути увагу білоруського суспільства від внутрішньополітичних проблем і створити привід для ще більшого закручування гайок.

“Можна також припустити, що авторство щодо цієї ситуації належить російським фахівцям. Навряд чи на це зважився б Лукашенко одноосібно. Адже це опосередковано виставляє його в непривабливому вигляді, як слабкого лідера”, — акцентує Вадим Трюхан.

Він не вважає, що затримання українського консула в Санкт-Петербурзі має якесь пряме або опосередковане відношення до так званої операції “Тиша” з викриття “змови” проти Лукашенка. Обидві ці події, впевнений експерт, є самодостатніми спецопераціями російських спецслужб. Мета — нагнітання напруженості за лінією “Росія — Україна” перед великими торгами з американцями, чого домагається Володимир Путін. Коментуючи заяву, яку збирається зробити Лукашенко, експерт нагадав, що той уже анонсував публічно про свою готовність рухатися у напрямку створення повноцінної союзної держави з Росією.

“Користуючись тим, що як президент Лукашенко після “перемоги” в серпні минулого року перетворився на “кульгаву качку”, росіяни роблять все, щоб дотиснути його і фактично анексувати Білорусь. Причому безкровно і законно, відповідно до чинного національного законодавства Білорусі та Росії, а також раніше укладених міжнародних договорів з цієї теми. Тому, швидше за все, Лукашенко планує повідомити про те, коли і як Білорусь перейде під юрисдикцію так званої союзної держави, а фактично юридично оформити перехід під контроль (протекторат) Росії”, — прогнозує Вадим Трюхан.

Джерело: Коментарі.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Залиште свій коментар!
Введіть своє ім'я