Незвичний та помпезний маєток ХІХ століття на Чернігівщині, частина якого збереглася і до наших днів [ФОТО]

Нетиповий, як для маленького села, будинок можна побачити у селі Білорічиця, що на Прилуччині. Раніше село називалось Вейсбахівка, від назви річки. Так її іменував колишній землевласник Вейсбах, німець за походженням. 

Вперше село згадується в 1629 році. У 1717 році Білорічицю купив граф Вейсбах. Власниками села були й офіцер Ізмайлівського полку О.Гампф, полковник І.Корбе, дім якого відвідав Т.Г.Шевченко разом з Яковом де Бальменом та братами В. і М. Закревськими. 

До слова, саме тут Тарас Шевченко написав лист до М.Маркевича, тим самим залишивши слід про себе і про село Білорічицю в місцевій історії. У 1945 році село Вейсбахівку перейменували на Білорічицю. По суті тільки зробили переклад з німецької.

А ще знаменита Білорічиця, що з 1873 року вона була власністю О. Волконської-Рахманової – доньки декабриста С. Волконського. У 80-х роках ХІХ століття Рахманови побудували всі житлові будинки. Тоді ж у Білорічиці жив і працював Олександр Юлійович Ягн – архітектор, художник і майстер художньої кераміки. Це за його проектом збудовані палац, готель, флігель, пекарня, церква у маєтку Рахманових.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Покорщина – єдина дерев’яна садиба козацьких часів, яка збереглася донині [ФОТО].

Історики розповідають, що маєток був великим. Він складався з чудового гарного ансамблю головного дому, флігеля для гостей, пекарні, церкви, садів, парку, озер та ставків.  

На сьогодні зберігся лише гостьовий флігель, де нині розміщена Миколаївська церква, але навіть цей об’єкт дає змогу уявити, наскільки незвичним і красивим був цей комплекс.

Тут поєдналися елементи української та російської народної архітектури.

Перший поверх флігелю кам’яний, а другий дерев’яний. Будинок для гостей мав мансарди. Деталі дерев’яні та різьблені. Наличники та сандрики виконані у типовому російському стилі. 

Головний великий будинок маєтку – палац Рахманової за архітектурним стилем перекликався з флігелем. Чимось нагадував давньоруські палати – терема. Будинок був триповерховим.  Нажаль, будинок був зруйнований під час Другої Світової війни. І ми можемо побачити яким він був лише на старих фотографіях.

А от оригінальна церква, яка була зведена на території маєтку була розібрана вже після війни, у 1962 році.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пишний та романтичний палац на Чернігівщині до якого не приїжджають туристи [ФОТО].

За матеріалами: Landmarks.in.ua, Прилуцька районна рада.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Залиште свій коментар!
Введіть своє ім'я