Дмитро Наталуха: Верховна Рада запускає роботу індустріальних парків в Україні

Сьогодні Верховна Рада України в першому читанні ухвалила наш законопроект 4416-1, який дозволить запустити роботу індустріальних парків в Україні. Про це на своїй сторінці у Фейсбук повідомив народний депутат України Дмитро Наталуха.

Народный депутат Дмитрий Наталуха фото: Виталий Носач РбК-Украина

*Далі текст публікації в оригіналі

Наразі економіка України у скрутному становищі – через коронавірус та світову кризу у 2020-му році наш ВВП впав на 4%, а у першому кварталі 2021 за даними Мінекономіки вже скоротився на 2,2%.

Однією з найбільш постраждалих галузей, при цьому, є вітчизняна промисловість. У 2020-му промислове виробництво в Україні знизилося на 5,2%. Цього року, на жаль, цей спад продовжується.

Та найбільш трагічним є те, що падіння відбувається за рахунок переробної промисловості – найбільш важливого сектору, який є експортоорієнтованим, створює високу додану вартість та робочі місця із вищим заробітком.
2020-й рік показав, що високотехнологічні галузі, які створюють кінцевий продукт, постійно перебувають під загрозою стагнації, а темпи їхнього відновлення менші, ніж в інших галузях економіки.

Саме тому нам потрібно стимулювати власне українське виробництво та національну технологічну базу, що становить наш стратегічний #українськийінтерес.
Для цього і створений Проект Закону 4416-1 про внесення змін до Закону України «Про індустріальні парки», який є першим кроком на шляху до запуску цих територій економічного зростання в Україні.

Індустріальні парки – це великі центри, які формують замкнуте виробництво високотехнологічних товарів. Інтегрують багато ланцюгів та підприємств у єдину систему.
Такі об’єкти існують у більшості країн під різними назвами: технологічні парки, зони експортного виробництва, виробничі парки, еко-індустріальні парки, або індустріальні парки – як у нашому випадку.
Суттєвої різниці між ними фактично не існує. Єдина розбіжність полягає в тому, що всюди вони мають широку державну підтримку, а в Україні – ні.

В Україні офіційно існує 47 індустріальних парків, з яких лише у 26 є керуюча компанія, а резиденти – лише у 9. Тобто з 47 парків реально існує у найкращому випадку 9.

У наших найближчих сусідів ситуація інша:
Туреччина — 331 індустріальний парк на всю країну, і ще 84 науково-дослідницьких парків;
Польща — 70, але один тільки індустріальний парк у Катовіце за роки існування залучив у регіон 10 мільярдів євро;
Угорщина, яка майже вп’ятеро менша за Україну, – близько 210 індустріальних парків. З того часу, як країна взяла курс на їхнє стимулювання — понад 30% ВВП країни створюється саме резидентами парків.

Чому так сталося, що у сусідів індустріальні парки працюють, а в Україні – ні?
Вся справа в тому, що чинне законодавство передбачає надання стимулів для парків через Державний фонд регіонального розвитку.
Так за три роки було профінансовано (аж) 4 проекти на суму 7 мільйонів гривень.
Це – вартість 4 біткоінів, або одного зернозбирального комбайну John Deer.
Саме стільки коштів витратила держава на стратегічно важливу інфраструктуру та об’єкти промисловості за 3 роки.
Ще раз – у Польщі лише один парк в Катовіце залучив більше 10 мільярдів Євро за нетривалий час свого існування за рахунок активних стимулів і фінансування держави.

Тож, які ж стимули пропонують наші сусіди, на відміну від нас?

Польща
• компенсує від 15% до 50% інвестицій через податкові знижки;
• звільняє від податку на землю;
• зменшує ставку оренди;
• не нараховує ПДВ та ввізне мито на обладнання та сировину.

Туреччина
• відсутнє ПДВ при купівлі землі;
• звільняє від сплати податку на нерухомість на 5 років від початку роботи парку;
• звільняє від оподаткування прибуток, отриманий від випущеної продукції;
• виплачує 50% частки роботодавця у внеску на соціальне страхування.

Угорщина
• пропонує до 80% податкової знижки на 5 років (за умови інвестицій понад 350 тис. євро),
• 50% знижки на сплату соціальних внесків
• 1300 євро субсидій на одного робітника

Якщо ми хочемо бодай якось конкурувати за інвесторів, у нас немає іншого виходу, окрім як наблизити наші умови до іноземних. Тому цей законопроект спрямований на залучення інвестицій в промисловий сектор економіки шляхом запровадження фінансових і адміністративних стимулів в індустріальних парках, які дозволять змінити наявний статус-кво.

1- компенсація половини витрат на підключення та приєднання до електромереж (50% і так не вдалося остаточно узгодити з МінФіном, але до 2 читання будемо пробувати підіймати планку до 100% і переконувати наших фіскалів);

2- компенсації відсоткових платежів за кредитами (від 30% до 70%), обсяг яких залежатиме від частки експорту парку

3- компенсація частки інвестицій (капітальних витрат), зроблених у перші три роки після створення парку – від 15% до 70% також залежно від частки експорту.

Прив’язка надання стимулів до частки експорту від виробленої продукції убезпечує від неконкурентних переваг на внутрішньому ринку.

Аналог кожного зі стимулів існує в інших країнах, у тому числі – в ЄС. У нашому випадку вони дозволяють подолати властиві для України перепони для розвитку бізнесу: високу вартість підключення до електромереж для підприємств; недофінансування реального сектору банками та зношеність засобів виробництва.

Відповідно, ці стимули дозволять запустити повноцінну роботу сотень індустріальних парків по всій країні.
Сумарно це понад 500 000 нових робочих місць у середньостроковій перспективі.
Не дивлячись на потребу фінансування таких стимулів, доходи державного бюджету зростуть на 3,3%.
Ще на 34,3% зросте експорт та переробна промисловість.

Звісно, що запропонованих стимулів недостатньо.
Двома іншими стовпами, на які спиратимуться індустріальні парки мають стати прийняті законопроекти 3724 і 3725, які ми зареєстрували ще в червні минулого року.
Але зараз Парламент зробив перший крок в напрямку підтримки переробної галузі, і наприкінці цього шляху, коли всі 3 законопроекти будуть схвалені Радою, ми можемо очікувати на 15,7 мільярдів доларів додаткових інвестицій в економіку.
Майже стільки ж Україна сумарно отримала з 2015 року.

Ринок вже зреагував на наші наміри – так з моменту реєстрації 4416-1 приватні компанії заявили про намір інвестувати понад 200 мільйонів у нові індустріальні парки.
І це лише з початку року.

Тому, дякую всім, хто підтримав сьогодні цей законопроект і наблизив перехід нашої країни від сировинного експорту до сучасного виробництва високотехнологічної продукції.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Залиште свій коментар!
Введіть своє ім'я