“За бортом” вакцинації: чому Україна може останньою розпочати щеплення громадян

Світ повернеться до звичного життя протягом 7 років, а Ізраїль – через 2 місяці”. Ось такий заголовок написали в одному з найважливіших інформаційних агентств світу -Bloomberg. І якщо раніше на сторінках світових видань писали про карантинні обмеження та тестування громадян на Covid-19, сьогодні головною темою є вакцинація та порятунок світу.  

До прикладу, у Великій Британії вже вакциновано 12 мільйонів людей і до середини цього місяця там отримають щеплення всі найбільш вразливі категорії населення. Особливої уваги заслуговує і Ізраїль, який одним із перших почав процес вакцинації (на сьогодні вакциновано більше 20% населення) і вийде з пандемії чи не найпершим у світі та забуде про неї, як страшний сон. Та крім них, більше 50 країн світу вже проводять активну вакцинацію населення.

Джерело: Ourworldindata.org
Джерело: Ourworldindata.org

Як бачите в цих списках знову немає України. І якщо ви скажете, що доступ до вакцини мають лише багаті країни світу, то 11 січня, про початок вакцинації оголосила Албанія. Отримують щеплення від Covid-19 і в сусідніх Польщі, Чехії, Румунії та Болгарії. А також в таких країнах, як Непал, Кувейт, Індія, Чилі та ін.

Чому Україна пасе задніх?

Відповідь проста і очевидна: ключовий орган, відповідальний за всі процеси – МОЗ, не зміг організувати майже жоден з них. Спершу ми спостерігали, як всі країни світу налагоджують систему тестування від COVID-19. Україна досі – а пройшов уже рік пандемії! – на останніх місцях у Європі.

Карантинні заходи, що вводяться у ЄС зазвичай є логічними, продуманими та дієвими. В Україні ж ці заходи нагадують комік-шоу – від інтелектуальних локдаунів до шкарпеткових сюрпризів. І от тепер ми бачимо, як найскладнішу операцію людства з вакцинації населення від COVID-19 МОЗ провалює так само безапеляційно, як і всі інші заходи. Адже, щоб розпочати вакцинацію в грудні та покрити пріоритетні групи в найкоротші терміни, всі країни світу проводили перемовини щодо закупівель вакцин ще влітку і як результат, вже сьогодні активно вакцинують своє населення. Також більшість країн світу перестрахувалися і уклали угоди з кількома виробниками вакцин(вірогідність отримати якомога більшу кількість ефективних вакцин із такою стратегією виростає в рази).

В Україні ж в грудні 2020 року Міністр охорони здоров’я під час виходів до преси тільки змінював назви вакцини, яку нібито закупила Україна. А причина такої невизначеності проста, українська сторона, а саме ДП “Медичні закупівлі”, почали переговори про вакцину лише 10 грудня і все тому, що МОЗ до цього часу не давав їм жодних доручень і вочевидь чекав поки пандемія закінчиться сама. 

Та і з закупівлею потім вийшло не зовсім гладко. Спочатку в Міністерстві заявляли, що Україна закупить американо-німецьку Pfizer та потім повідомили, що першим препаратом, який закуплять за державні кошти, стане вакцина китайської компанії Sinovac Biotech. І не повірите, вже наприкінці січня 2021 року інформація вкотре змінилась. Тепер в МОЗ стверджують, що для першого етапу вакцинації Україна закупила американо-німецьку Prizer. Вакцину якої країни походження будуть використовувати для щеплення при наступних етапах, поки невідомо.

Врешті, стало зрозуміло, що і на вакцині вирішили заробити, як у старі добрі часи Раїси Богатирьової. Адже перемовини через державну компанію ДП “Медичні закупівлі” в кінці кінців були призупинені і в Міністерстві самостійно визначили постачальника вакцини.

За словами директора державного підприємства “Медичні закупівлі” Арсена Жумаділова, МОЗ не повинен займатися закупівлями, для цього функціонує окрема закупівельна агенція, яка є запорукою наявності достатньої експертизи та розуміння ринків. І що не менш важливо, закуповуючи вакцину через державне підприємство зникає ризик закупки неякісного препарату, адже в договір з ДП чітко прописано, що ефективність вакцини має бути не менше 70%. 

Міністр, по суті, сам визначив постачальника. За моєю інформацією, Україна могла отримати ціну щонайменше на 1 дол. США нижчу від фінальної, якби ДП вело переговори самостійно, створивши конкурентний тиск на постачальника. Станом на сьогодні ми дійсно могли мати вже два контракти, а не один, по двох різних вакцинах”- запевняє директор ДП “Медичні закупівлі”.

У результаті Україна опинилася в ситуації, коли єдина надія на гуманітарну ініціативу COVAX (світова ініціатива, яку створено на платформі Глобального альянсу із вакцин та імунізації (GAVI), із метою прискорення розробки, виробництва та забезпечення рівного доступу до тестів, лікування та вакцин проти COVID-19), завдяки якій ми можемо отримати безкоштовну вакцину для 4 мільйонів громадян. І то не одразу. Лише у лютому ми можливо отримаємо 910 тисяч доз вакцин, яких вистачить на вакцинацію всього 367 тисяч людей. У той час, як інші країни вакцинують мільйони своїх громадян.

Чому Україна не проводила перемовин ще з літа, не намагалася укласти декілька контрактів з виробниками, та не скористалася ініціативою COVAX для закупівлі вакцин – питання риторичні. 

Чи готова Україна до вакцинації?

Наприкінці грудня 2020 року МОЗ опублікувало “дорожню карту” вакцинації населення в якій розписало 4 етапи в які проходитиме щеплення. Однак інформації про препарат, місця для вакцинації та й чітких категорій населення, які отримають її першими, не було прописано. І взагалі, на момент публікації так званої карти, Україна навіть не знала, який препарат і коли його отримає. А тепер, на минулому тижні, в МОЗ України оприлюднили план вакцинації населення та розіслали його в області, які першими змушені відповідати на питання громадян при тому не маючи жодної інформації з Києва. Та знову ж таки, дата прибуття препарату в нашу країну достеменно невідома. І відповідно, план вакцинації, в своїх термінах, відрізняється від реальної ситуації.

А сам процес вакцинації поки що прописаний тільки на папері та не передбачає шляхи вирішення ситуації, які будуть виникати в ході щеплення громадян. Адже відповідей на такі прості питання, як: на базі яких закладів буде здійснюватись вакцинація, механізм відмови від щеплення або ж його відтермінування(для тих, хто має антитіла після хвороби і в той же час входить до 1 етапу вакцинації) і тд., немає.

Що ми маємо у висновку?

Український уряд провалив підготовку до вакцинації від COVID-19 так само, як і всі інші заходи. За рік не було зроблено жодних висновків, і ми знову опинилися на світовому узбіччі. І цей провал насправді несе смертельні наслідки – щодня громадяни помирають від коронавірусу, поки МОЗ годує усіх обіцянками.

А ще провалений процес вакцинації і фактична відсутність вакцини в країні – пряма загроза для всіх нас – бути закритими в країні. І вільне пересування невдовзі вакцинованим світом опиниться під великим питанням.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Залиште свій коментар!
Введіть своє ім'я